Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнението на децата трябва да е разбирано, насърчавано и споделяно

Общоевропейската мрежа Eurochild представи годишния си доклад за детската бедност в страните от Европа. Анализът Правата на децата: политическа воля или не? се позовава на данни, предоставени от 38 членове на Eurochild в 26 държави и включва препоръки към всяка страна за справяне с детската бедност и социалното изключване, дискриминацията, грижата здравето, онлайн безопасността и услугите в ранна детска възраст. За изготвянето на анализа и препоръките в доклада от българска страна съдействие към Eurochild e оказано от Надежда и домове за децата – клон България, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ и Национална мрежа за децата, в качеството й на член на общоевропейската мрежа и основен национален партньор за България в редица фокусни политики, сред които и ефективното прилагана на Европейската детска гаранция.

Пламена Николова от Национална мрежа за децата:

"Имаме традиционно партньорство с европейската мрежа. Статистическите данни са от НСИ и Юростат. Мястото ни е да подчертаем къде са големите проблеми. Големи са различия при маргинализациите в различните групи - в ромската тя може да стигне до 80%. 

Имаме малко деца и не успяваме да се погрижим за тях. Критичният минимум са базисни нужди - дом, хранене, подходящи дрехи, книжки, почивка. Критериите са 13 на брой, но няма целенасочена политика да се работи на национален и регионален принцип.

Има корелация между водещите фактори, бедността е поколенческа, това дава неравен старт - трябва фокусирана подкрепа, за да се прекъсне порочния кръг.. Фактори са броят на деца в семействата, рискът се повишава при само един родител, особено ако е само майка. Има нужда от цялостна система, в която и училище, и лекари, и община, и държава трябва да инвестират в детството - да се научи детето на социални умения, които да помогнат да се спре маргинализацията.

В българската традиция детето никога не е било носител на права. Възрастните нямат разбиране, че мнението на децата трябва да е разбирано, насърчавано и споделяно. Не може да очакваме, че като станат на 18, тогава изведнъж ще имат мнение. Има тревожност сред родителите, тя е оправдана, но трябва да се работи за самостоятелността на децата.

Тормозът се пренася и в онлайн средата. Често за тези проблеми не се говори, липсва превенция. Центърът за безопасен интернет хронично е недофинансиран. Притеснителен е и тормозът и насилието на дете върху дете. Няма достатъчен като брой професионалисти, които да помагат и на жертвата, и на насилника.

Препоръките започват със стратегическа и целенасочена политика, която да не зависи от политиците, от смяната на управлението. Има и цели полета, които са ни неизвестни - няма как да анализираме причините. Политиката трябва да почива на анализите на данните. Подкрепата трябва да е на ниво семейство.

В последната година се вижда подобрения, има политическа воля, има финансов европейски механизъм за изкореняване на бедността - България прилага едни от най-големите усилия за прилагането му.""

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50