Впускаме се в света на технологиите със събеседника в предаването „Радиокафе“ Светлин Желев, за да разберем с какво изпращаме отминаващата 2023 и с какво ще посрещнем 2024 година.
"2023 беше година на изкуствения интелект. След пандемии, кризи и войни, които все още не са свършили", посочи той.
Според Светлин Желев, това което започна през тази година и ще продължи в следващата, би могло да се онагледи с три отделни пилона – парите, хардуерните възможности, данните и информацията.
“Просто тези три пилона като се обединят, то изкуственият интелект ще може да премине не само теста на Тюрин – да не познаваш, че говориш с робот, но дори и много други възможности“, твърди експертът.
"Мащабни хардуерни възможности - работи се с видеокарти, които са модифицирани, така че да могат да обработват всички тези данни, които имаме в интернет и сме предоставили на изкуствения интелект. В момента този изкуствен интелект го виждаме само като софтуер, но в следващите години ще се създават все повече хуманоидни роботи, които да изглеждат все повече като тези от “Терминатор“, каза Желев, посочвайки пример с голяма компания, разработваща така наречения „широк езиков модел“, в който си говориш с ChatGPT, най-популярен в момента. Тя разработва робот, който ще съчетава движения с възможности да заобикаля предмети.
Те танцуват, скачат, превъртат се, тези неща ще се съчетаят в един момент, поясни Желев, визирайки роботите, които ще създадат отделните компаниии.
"Първата, която е създател и на Chat GPT, роботът на Тесла на Мъск, който управлява навигацията на автомобилите с възможност да заобикаля предмети, с добро взаимодействие с околната среда, да не се бута, да не наранява хора, всички тези възможности като се съберат, „Терминатор“ не изглежда чак толкова фантастичен филм", отбеляза експертът.
По думите му ще бъде сериозен проблем да се различава фейкът.
„Няма да има възможност да се различи един глас. Ако запишат дори само минута от нечий глас, ще могат да направят така, той да казва всичко, което те поискат, записано като текст“, поясни Светлин Желев (пример - видеото с президента Румен Радев, който ГДБОП свали от интернет).
На въпроса как ще бъде овладяно всичко това, Желев изтъкна, че ще се засили ролята на качествените медии, в които опитни журналисти ще преценяват кое е реално и кое не.
„Проблемът е, че ако в реална среда някой политик се изпусне и каже нещо, след това би могъл да отрече, казвайки, че това е дипфейк“, допълни още той.
По думите му, заради усъвършенстването на хардуера и софтуера, дипфейкът ще е все по-труден за откриване, а притеснително е бързото развитие на технологиите.
В тази връзка се очаква сферата на образованието да изостава, тъй като след време, знанията които поемаме днес в процеса на учене може да се окажат трудно приложими. Много професии ще се модифицират в следващите 10 години, разкри Светлин Желев, според който сме на прага на нова индустриална революция.
“Но да не сме супер апокалиптични, защото тя вероятно ще даде нещо добро като резултат – просто хората ще трябва да се преквалифицират, да се образоват, тъй като всяко следващо приложение или иновация, идва по-бързо от предишното“, каза още Светлин Желев.
Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..