Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 80-годишен юбилей на книгата

Излезе луксозно издание на "Малкият принц" на Екзюпери

Книгата предхожда гостуването на едноименния мюзикъл на Бродуей в София

Снимка: Издателство "Кръг"

Най-известната повест на Антоан дьо Сент Екзюпери „Малкият принц“ отбелязва през настоящата 2023 80 години от своето първо публикуване през 1943 година. Съвсем новото издание на повестта, беше представено преди дни, на Коледния панаир на книгата в НДК. „Малкият принц“ има много издания на български, но кое е новото за читателя в това издание, разказва издателят Николета Руева.

Тя сподели, че да се направи ново издание на “Малкият принц“ през 2023 година се оказва предизвикателство, заради многобройните издания на българския пазар. Книгата е четена от всички, налична е в домашната библиотека.

“Идеята ми беше да направя едно по-луксозно издание, тъй като такова липсва на българския книжен пазар. Книгата е с твърди корици и с по-изчистен вид, но читателят ще забележи, че има позлатени корици. Използвали сме оригиналните илюстрации – за мен това е абсолютно задължително, тъй като те са дело на Сент Екзюпери, част от тях са черно-бели, също и цветни, както той ги е направил“, подчерта Николета Руева.

Тъй като авторските права върху изданието за България са паднали преди няколко години, днес можем да видим много издания на известната книга на Екзюпери, с различни преводи на български език.

“Но ние избрахме да използваме първия превод, който е правен на български от Константин Константинов – великолепен писател и преводач, който прави този превод през 1962 година и той остава иконичен за българския език. Към него той е написал предговор, в който писателят разказва за живота на Сент Екзюпери, тъй като през тези години той е бил напълно непознат на българските читатели“, допълни Руева.

Преводът е съвсем леко осъвременен, за да може да се чете по-леко днес, уточни тя.

Книгите, които е писал Антоан дьо Сент Екзюпери са автобиографични. Интересен факт, посочен от издателя, е жанровата неопределеност на “Малкият принц“.

“Тя не е нито роман, нито повест, води се книга, така се изучава и в училище“, разкриват от издателството. Няколко години преди да я напише Сент Екзюпери, който е пилот, катастрофира със самолета си в Сахара със свой спътник. През времето прекарано в пустинята, той започва за получава халюцинации и непосредствено след спасяването му се захваща със създаването на “Малкият принц“ между 1941-1943 година. Алегоричността и иносказателността на текста на автора, сякаш привличат в началото повече възрастните, а след това и децата. Според Николета Руева, интерес към новото издание не е липсвал и на Коледния панаир на книгата.

По думите й, това е книга, която почти всички харесват и обичат. Някои я купуват за себе си, други за подарък на децата си. Тя подчерта, че новото издание се отличава и с още нещо важно – послеслов на Георги Лозанов. Текстът в книгата може да се чете и от деца, и от възрастни, но послесловът е подходящ предимно за възрастни, каза още тя.

През януари 2024 г. в София идва едноименният мюзикъл на Бродуей, създаден по произведението на Екзюпери. Поради огромния интерес и създадените четири представления, организаторите обявиха и пето, извънредно – на 14 януари, в Зала 1 на НДК.

Още детайли от разговора с Николета Руева, чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54