Всяко дете в България има право да получи образованието, което ще му помогне да реализира пълния си потенциал, убедени са от фондация "Заедно в час". Организацията тази Коледа търси 100 000 души, които вярват в българското образование.
И организират кампания чрез еднократни и месечни дарения през DMS-системата.
"Проблем в доверието към образователната система има и той се корени в нейните резултати", коментира пред БНР-Радио София Моника Георгиева от "Заедно в час".
Знаем незавидните резултати за България от последния международен тест PISA. Функционалната неграмотност при 15-годишните надхвърля 50%.
Половината от българските ученици нямат умения като аналитично и критическо мислене, правене на логически взаимовръзки, четене с разбиране, осмисляне на събития, аргументиране, решаване на ежедневни проблеми.
"Тестът PISA всъщност не оценява българските ученици, а как нашето образование ги подготвя, доколко те могат да приложат в живота наученото в училище. Очевидно трябва да се променят учебните програми", допълни Георгиева.
Ако 100 000 човека дарят по 1 лев, ще подкрепим 5 нови "Училища за пример" и още над 3000 ученици, отбелязват от фондацията.
В момента "училищата за пример са около 100, а целта е те да станат 200.
Успехите на учениците зависят най-вече от подготовката на учителите, начина на преподаване и от учебните програми", изтъкна Моника Георгиева.
Чуйте разговора с нея.
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..