Юлиян Спасов от "Кинематограф" за поредицата им Гора, Зима и Космос:
"Серията започна с "Вода" - придвижването стъпва върху постоянния ѝ кръговрат. Решихме да продължим линията с "Гора". Филмите са късометражни. Има и екзотики - терапия с висене на въжета между дървета. По-различно е, извежда те в друга реалност. Друга тема са горите, забранени за хора след войни. Филмът, посветен на тази тема, е малко тежичък.
Програмата и подходът с "Клуб на пътешественика" не са строго информативни - те са тръпка, емоции, истории човешки, импресии - кинопътешествия. Опитваме се да подхванем голямата картина.
Програмата Зима е за настъпващите зими, пътуваме по света, наблюдавайки ги. Българският филм "Зима" за фрий райд ски е с режисьор Виктор Троянов, който ще присъства на дискусията. Когато се прави филм за екстремни спортове се обръща внимание на екологичните проблеми, това е специфична линия в България и по света.
Друг филм е за алпинисти, застигнати от снежна буря. Рядко се срещаме директно със стихията. Ще покажем и филма "Хижа" от 2014. И ще говорим как се снима филм в екстремни условия.
Киното почти не може да е неколективно, както и космоса. Програма Космос бе голяма драма. Бях впечатлен от нивото на сп.Космос навремето. Програмата бе очаквана от дълго време. Архивът ни е забележителен - и като качество и като идеи. Но имахме много земни теми. Сега го събрахме, пътешествието е внушително, има големи красоти. Има страхотни истории, загадки, един от филмите изследва пост-дискусията, превърната в конспирация "дали сме кацнали на Луната" - как тогава е било по-лесно да се снима на Луната, отколкото да се направи в студио.
Тази програма далеч не е само съзерцание, има много въпроси, които те карат да се замислиш. Отваря ни се философския нагон да погледнем на нещата отвисоко. Програмата е и епична, и зрелищна. Засягаме и ефекта на Кеслер - боклукът, който се върти около Земята. Космосът също е природа - много различна, но и много интересна, дори в контекста на останалите програми (гора, земя, вода, гора), опитваме се да намерим пресечната им точка."
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..