В Алма Алтер на Софийския университет от 12.30 до 19.00 часа днес ще се проведе "Рембранд фест“ – събитие посветено на един от най-великите художници в европейското изкуство - Рембранд ван Рейн.
Домакини на събитието са Европейският център за културен диалог, както и Културният център на Софийския университет и “Уни Арт Галери“. Повече разказа пред Радио София, д-р Тодор Петев - изкуствовед и преподавател по Изкуствознание в НБУ, който ще бъде и модератор на част от беседите.
Събитието е свързано с изложба организирана от студенти и галерия „Уни арт“ към Нов български университет, която представлява хелио-гравюри, високо качествени репродукции по Рембранд и в момента е изложена в галерията, а към нея се организира така наречения „Рембранд фест“, който ще се фокусира върху 4 различни диалога. В два от тях ще присъстват на живо уредници от Райс музея от Амстердам, които ще се опитат да свържат Рембренд с нашето настояще, ще разкрият специфични проблеми по изследванията на художника, по излагането и подготвянето на изложби за него. В другите два диалога събеседници са Боряна Кацарска, Явора Петрова и Ясен Захариев, които ще изложат гледните точки на един поет и преводач, на една художничка и на един философ за Рембранд. Всеки от тях ще опита по един различен начин да види наследството на Рембранд и неговото значение днес.
Последният диалог в „Рембранд фест“ ще бъде с двама иноватори изявени в дигиталните технологии, Мартин Петков и Страхил Йорданов, които ще разгледат творчески и технически аспекти на дигиталното преживяване на Рембранд. Понастоящем двамата реализират проект в църквите на Амстердам, където чрез 3DMapping показват и разказват за отношенията и връзките между Рембранд и Ван Гог, разкри той.
Защо точно ден посветен на Рембранд?
“Рембранд е един от художниците свързващи се с различни периоди във времето и са актуални за различни поколения. От тази гледна точка, потърсихме културен, образователен и социален контекст, някаква връзка с Рембранд. За мен това, което го прави най-интересен, е способността да предизвиква рефлексия, да провокира не просто вниманието, а една рефлексия върху живота и житейските крайности и това го постига много умело, чрез различни формални средства – тъмнина, светлина, видимото и невидимото, един художник, който отключва въображението и емпатията на зрителя и това го прави един от най-значимите художници. Надявам се, че публиката, която ще посети „Рембранд Фест“, няма да остане разочарована", каза още изкуствоведът Тодор Петев.
Чуйте цялото интервю на Мария Бояджиева с Тодор Петев в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..