"През април миналата година тогавашното ръководство на Министерството на образованието обяви, че няма да продължи националната програма за подкрепа на образователните медиатори и ще очаква училищата и детските градини сами да ги назначат от своя бюджет. Тогава нашето притеснение беше, че това ще остави без работа над половината медиатори", сподели той.
"Факт е, че беше необходим и продължава да е необходим сериозен натиск и подкрепа от страна на неправителствения сектор към колегите от Министерството на образованието, за да направят необходимите стъпки за институционализиране на професията на образователния медиатор. В новия колективен трудов договор образователните медиатори вече са включени за първи път. Това е следващата изключително важна стъпка за тяхното институционализиране, но са необходими и още няколко стъпки напред", сподели Колев.
По думите му това, което се променя чрез колективния трудов договор е, че образователните медиатори стават интегрална част от колектива на училището, като непедагогически персонал. Те ще могат да получават всички други придобивки, които имат и останалите служители. Данните сочат, че медиаторите в България са около 1200 души.
"Аз се надявам, че вече към края на годината броят на медиаторите ще бъде близо 1400", каза Колев. Той посочи, че заплащането е малко, тъй като извършват специфичен труд.
"През последните няколко години в системата са върнати около 80 хиляди деца, като 50 хиляди не са отпаднали отново. Пак казвам, това е заслуга и на медиаторите и на учителите и на екипите за обхват", сподели Колев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..