Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Деца на свободно отглеждане" – или как да станем по-спокойни родители

Снимка: Радио София

Тревожността е темата, която е застъпена в новата книга на българския книжен пазар "Деца на свободно отглеждане" от Леоноре Скенази. Именно тя отличава съвременните родители от поколението на техните родители. Днес родителите отказват да дадат свободата на собствените си деца, такава каквато те са я имали като малки и в която са израснали.

Американската авторка Леоноре Скенази е журналистка, която в последните години е отдадена на писането на книги за възпитанието на деца, с отглеждането и възпитанието им. Това каза пред Радио София редакторът и преводач на книгата Або.

„Когато малкият й син е на 9, той преценява, че е готов да се впусне в живота абсолютно сам и моли майка си да му позволи да се прибере сам отнякъде. След като виждат със съпруга й, че детето е готово на тази стъпка, го завеждат в един магазин, който има директна връзка с метрото, оставят го там с малко пари и му казват да се прибере. Той слиза в метрото сам, качва се на мотрисата, слиза на съответната спирка, след това взима някакъв автобус и след 40-50 минути се прибира жив, здрав, невредим вкъщи“, обясни Або.

Той добави, че след известно време, когато не е имала тема, с която да запълни колонката си във вестника, за който пише, авторката решава да разкаже тази история. Още на следващия ден започват да валят покани от Дейвид Летерман, Опра Уинфри, от всички големи толк-шоу хостове. Те смятат, че това е безотговорно родителство и Леоноре Скенази не се интересува от детето.

„Тя трябва да се защитава за нещо абсолютно естествено. Доста дълго води тази битка, докато успява да основе движението „Деца на свободно отглеждане“, добавя Або.

Именно това е и началото на сайта й и книгата със същото заглавие. В първата част на "Деца на свободно отглеждане", Леоноре Скенази формулира 14 заповеди, които да бъдат в помощ на това да станем по-спокойни родители. Най-важното послание, което авторката отправя е да опознаем добре децата си и да им имаме доверие - „Те все пак са създадени за този свят и ще оцелеят в него“, казва тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05