Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 30 януари по повод 80 г. от рождението

Почитат арх. Васил Китов с изложба в Историческия музей на София

Кадър от експозицията "Арх.Васил Китов-Реставраторът"
Снимка: РИМ София

Регионалният исторически музей София (РИМ-София) представя изложбата "Архитект Васил Китов – Реставраторът".
Официалното откриване на експозицията ще се проведе на 30 януари 2024 г. от 18:00 ч. в централното фоайе на музея на пл."Бански" 1.

Изложбата е по повод 80 години от рождението на  арх. Васил Китов (1944 – 2013), един от най-изявените специалисти в сферата на реставрацията в България от втората половина на XX в. и първото десетилетие на XХI в. 

Сред неговите най-известни проекти са реставрацията на Боянската църква, църква "Св. Богородица" в Драгалевския манастир, базилика "Св. София” в София включително подземния ѝ музей, църква "Св. св. Кирил и Методий" в София, Централна софийска Синагога, сграда на Народното събрание, археологическото наследство на София, църквите "Св. Георги“ и "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, българските метох и екзархия в Истанбул, участвал е в предпроектните проучвания на българската църква "Св. Стефан" (т. нар. "желязна църква"). 

Архитект Васил Китов участва активно във всичките етапи на опазването на обектите, по които работи – от проектирането до изпълнението на реставрацията. Десетилетия наред работи с Музея за история на София, през 2006 г. той дарява свои проекти – оригинали, работени на ръка, огромна фото документация и други печатни материали, сред които научна документация.

"Голямото ни желание беше да споделим този архив, да го покажем на гражданите и гостите на София, той е много ценен, а след внимателна обработка, след време, вероятно описът ще бъде качен и на сайта на Музей за история на София, разкри доц. д-р Валентина Върбанова, която е куратор на изложбата.

В експозицията ще бъдат показани голяма част от неговите оригинални проекти, фотографии, награди, грамоти и отличия. Ще бъде прожектиран филм на БНТ за изграждането на подземния музей под базилика "Света София".

Арх. Васил Китов не е работил само за София, интересното за него е, че като проектант е правил проекти за всички възможни исторически периоди – археология, средновековни обекти и доста църкви, като паметници на културата в Несебър, в Мелник, както и следосвобожденска архитектура. Работил е в колектив проекти за реставрация на Роженския манастир, разказва доц. д-р Валентина Върбанова.

"В нашата гилдия той беше най-добрият от добрите" - изтъкна тя, разказвайки за професионалния път на архитекта. - Друга важна цел на изложбата е да покаже не само неговия труд, но и българската реставрационна школа от средата на 90-те години на ХХ век, която беше много високо призната, с международно признание."

Съставители на изложбата са архитектите Валентина Върбанова, София Лостова-Топалова, Кристина Скрижовска и много други сътрудници на РИМ-София.

Експозицията "Архитект Васил Китов – Реставраторът" ще може да бъде разгледана до 7 май 2024 г. в залата за временни изложби в централната сграда на музея.

Чуйте още от интересния разказ на кураторът на експозицията, доц. д-р Валентина Върбанова в звуковия файл. С нея разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20
Юлиян Петров

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..

публикувано на 22.11.24 в 15:05

Демокрацията на фокус в изложбата "Изток – Запад" в "Квадрат 500"

На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..

публикувано на 22.11.24 в 14:13

Ски и сноуборд филм подготвя публиката за предстоящия сезон

"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..

публикувано на 22.11.24 в 14:05

"КултурКаст" - подкаст за култура вече съществува във виртуалното пространство

В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура.  Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател...

публикувано на 22.11.24 в 13:55