Какво показа българският павилион на 18-ото издание на Венецианско биенале за архитектура? Дори и да не сте архитекти, ще ви бъде интересно да разберете, и то само като посетите изложбата под наслов "Образованието е придвижване от мрак към светлина" в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", който се намира в Южен парк 2.
Във Венеция експозицията е посетена от над 26 000 души и предизвика отзиви за темата и за самия павилион както в българската, така и в международната преса.
Това съобщиха пред БНР-Радио София Владия Михайлова и Божидара Вълкова (▼), ангажирани с проекта.
Основна цел на павилионите е да представят на биеналето важни теми по критичен начин, за да се получи дискусия в професионалната общност, обясни Божидара Вълкова. Нашите теми тази година са свързани с демографски и миграционни процеси, последствията от тях.
Обезлюдяването е проблем и за доста други страни.
"Избрахме да покажем темата през българските училища. В много населени места сградите им пустеят. Много е важно как ще рециклираме тази архитектура - не да заличим сградите, а да решим какво да направим с тях, за да обживим районите", коментира Вълкова.
"България има с какво да допринесе в един международен форум. Може да покаже примери и критично отношение към действителността в страната, да търсим решения. Във Венеция се видя, че не стоим отстрани. Поставяме теми, които вълнуват и другите" - допълни Владия Михайлова.
Към експозицията има и съпътстваща програма. Част от нея е представянето на късометражния филм "Училище не се продава" на Елена Стойчева - довечера от 18:00 ч.
В него се разказва за училищната сграда на село Свежен, която е групов архитектурен паметник, но ѝ се търси нова функция.
Професионални лекции и разговори на тема "Биенале на няколко езика" , предвидена за 10 февруари.
Добрите примери за преустройства на училищни сгради, нови модели в селата и възможности за финансиране ще бъдат дискутирани на 15 февруари.
Продължава да се допълва интерактивна карта за такива сгради в различни населени места в страната. Досега в списъка са около 1400 места, но някои от сградите вече може и да не съществуват.
Чуйте разговора на Лили Големинова.В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..