Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс и д-р Десислава Бошнакова пред Радио София:

В дигиталната епоха - съдържането е цар

Снимка: Радио София

Изследване по проекта EUMEPLAT на Европейския съюз, ще даде препоръки на Брюксел как стрийминг платформите да има повече национално съдържание. Проучването е с автори Жюстин Томс и д-р Десислава Бошнакова от департамент “Медии и комуникация" на Нов български университет.

„Съдържанието е царят“ казаха медийните експерти пред Радио София.

„Поданиците, за разлика от истинските царства, обикновено не си избират на кого да са поданици. В платформите, когато става въпрос за съдържание, човек избира в коя платформа да отиде. Има и усещането, че сам избира и какво да гледа“, обясни Жюстин Томс.

Тя добави, че младите хора днес имат профили в повече от една платформа за видео съдържание.

„Това, което е добра новина е, че това са поколения, които нямат проблем да плащат, за да имат лесен и удобен достъп до качество, като звук и картина, на това, което гледат“, уточни Томс.

Д-р Десислава Бошнакова изтъкна, че съдържанието е цар в цялата дигитална епоха.

„Във времето, в което нямаше интернет, съдържанието беше труднодостъпно. Редяхме се на опашки, в една епоха, за да купим книги. Тогава съдържанието беше скъпо и имаше само един-два канала по телевизията. 35 години по-късно и в епохата на интернет, съдържанието с копиране, го прави мултиплицирано по много и само качественото съдържание е това, което може наистина да царува“, каза д-р Десислава Бошнакова.

Те добавиха, че стрийминг платформите са във възход. В своето изследване, медийните експерти отчитат, че във всички платформи, потребителите предпочитат ново съдържание, произведено през последните 2-3 години.

„Медийните платформи следват горе-долу това, което навремето се случваше в киносалоните. В киносалоните, най-гледаният филм на седмицата, е най-новият. В платформите, първо, че алгоритъмът го показва първо, второ – платформите имат много добра организация за промотиране на собственото си съдържание. Трето – тези платформи много добре са усвоили всички инструменти за промотиране на собствената си продукция“, обясни Жюстин Томс.

Тя добави, че концепцията на Европейския съюз да задължи тези платформи да имат 30% местно съдържание в каталога си, не дава очакваното качествено натрупване на промяна на гледанията и обясни, че проучването показва какво най-много потребяват хората. Томс каза още, че към февруари 2023 г., най-гледаната платформа в 10 държави, 9 от които са членки на ЕС, е "Нетфликс“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И днес не забравяйте чадъра

Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..

публикувано на 02.04.25 в 07:15

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19