Каква е ролята на басните в съвременното общество - интервю със Стефан Стефанов, автор на книгата “Нови басни”. Едновременно смешни и тъжни, игриви и проникновени. Този сборник е същинска палитра от вълнуващи сюжети, захранени с мъдростта на миналото и заредени с енергията на нашето съвремие, а главният импулс винаги е един и същ – истината да надникне иззад завесите, за да се спогледаме:
"Това е сборник от разкази с поука, вдъхновени са от приказките на Оскар Уайлд. Още от дете харесвам формата на басните. Написах я в 2019. Радвам се на добрия ѝ прием днес. Това е завръщане към корените за мен. Книгата има хронологическо развитие, стига до днешните времена. Темите са доста актуални. По-близки и по-разбираеми са. Обща картина на днешните неща. Идеята идва и отлежава, после се случва. Не съм имал за цел да представям морални измерения и стойности. Но тя е актуална и сега, и след 10 години.
Това са моите разсъждения за човека, те са валидни за всяко едно време. Басните от преди 1000 години имат същата стойност и днес. Реших, че сега искам да кажа нещата по-ясно и посланието да е конкретно, надявам се да няма въпрос "какво е искал да каже автора". Винаги е хазарт и лотария това, което ще се случи, след като излезе книгата. Всеки харесва различен текст, разказите са различни като сюжети и послания. Тексът е амбивалентен като послания.
Самото писане е най-хубавата част, най-трудното е редакцията. Лично съм я редактирал многократно, 4 години, връщах се периодично. Влиза се в кръг на постоянно редактиране, но идва момент, в който казваш стоп. Винаги е по отношение на стила, не на героите и сюжета.
В момента, в който ми хрумна идеята, после стана лесно. По-често първо идва историята. Вземам едно зрънце от нея и после слагам героите, те се навързват един след друг. Всеки може да намери нещо за себе си в книгата си."
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..