Всяко семейство има своя история. За някои от нас то е здравата опора, която подхранва увереността ни и ни помага да се справяме с житейските несгоди. За други е източник на болка, обида и конфликти. Семейните отношения са решаващи за щастието ни, а раните, нанесени от близките ни, са най-дълбоки.
Американката Недра Тауаб, лицензиран терапевт и експерт по взаимоотношенията, е автор на книгата "Без драми", в която тя говори за дисфункционалните семейства. Предлага ясно формулирани съвети как да разпознаете дисфункционалните семейни модели и да изберем най-добрия път, за да прекъснем цикъла на токсични отношения и да продължим напред.
"Основният лайтмотив на книгата е следният: не винете себе си за тези отношения! Не само вие сте виновни за тях, тъй като има и отсрещна страна", споделя редакторът Полина Върбанова.
Авторката обръща особено внимание на това, че ние се формираме в семействата си, израстваме от най-малки в тях, попиваме моделите в тези семейства и няма как да е иначе. Това което виждаме в нашето семейство, ние го възприемаме едва ли не като единствено възможен модел на поведение и едва когато израстваме и се разширява кръга на нашите познати, приятели и близки. Виждаме, че има и друг вид отношения, анализира редакторът.
Книгата ще помогне да разберем и разрешим семейните си проблеми. Те може да са най-разнообразни – от травмата на емоционалното пренебрегване и наследството на зависими или отсъстващи родители до проблемите с психичното здраве на роднините.
Независимо дали смятате, че семейството ви е дисфункционално, или просто искате да подобрите отношенията си, наученото ще ви помогне да поемете контрол над собствения си живот и да станете човекът, който искате да бъдете, уверяват от издателството.
Книгата "Без драми" разглежда и анализира понятието “Токсична прошка“.
"На мен ми направи силно впечатление, когато работих върху тази книга и ми се стори като оксиморон, това словосъчетание, защото поне аз за себе си приемам, че когато човек прости, той се освобождава от нещо, което го е измъчвало , но има и друг поглед върху нещата, даден от авторката-
Едно от нещата, които казва за прошката, че "прости и забрави" означава "прости и потисни" – ти прощаваш и се опитваш да забравиш, но на подсъзнателно ниво, това всъщност е потискане на чувствата, които остават в нас и продължават да ни измъчват. Именно това, започва да действа като отрова и в този случай. Недра Тауаб определя прошката като токсична – непреработените чувства, неизяснените отношения между хората, когато единият е съгрешил, а другият трябва да прости, това не съдейства за психичното здраве, когато има чувство за сторена грешка. За вина е най-добре нещата своевременно да се изясни какво всъщност се е случило, но тук сложността идва от това, че се намираме на различни нива на осъзнаване стореното, коментира още Павлина Върбанова.
Какво да правим в тези ситуации, кои са често срещаните митове за прошката и начините да преодолеем преживените травми в отношенията си с близки хора и какви токсични нагласи е добре да преодолеем според Недра Тауаб и книгата ѝ "Без драми" - чуйте в разговора с Павлина Върбанова.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..