Всяко семейство има своя история. За някои от нас то е здравата опора, която подхранва увереността ни и ни помага да се справяме с житейските несгоди. За други е източник на болка, обида и конфликти. Семейните отношения са решаващи за щастието ни, а раните, нанесени от близките ни, са най-дълбоки.
Американката Недра Тауаб, лицензиран терапевт и експерт по взаимоотношенията, е автор на книгата "Без драми", в която тя говори за дисфункционалните семейства. Предлага ясно формулирани съвети как да разпознаете дисфункционалните семейни модели и да изберем най-добрия път, за да прекъснем цикъла на токсични отношения и да продължим напред.
"Основният лайтмотив на книгата е следният: не винете себе си за тези отношения! Не само вие сте виновни за тях, тъй като има и отсрещна страна", споделя редакторът Полина Върбанова.
Авторката обръща особено внимание на това, че ние се формираме в семействата си, израстваме от най-малки в тях, попиваме моделите в тези семейства и няма как да е иначе. Това което виждаме в нашето семейство, ние го възприемаме едва ли не като единствено възможен модел на поведение и едва когато израстваме и се разширява кръга на нашите познати, приятели и близки. Виждаме, че има и друг вид отношения, анализира редакторът.
Книгата ще помогне да разберем и разрешим семейните си проблеми. Те може да са най-разнообразни – от травмата на емоционалното пренебрегване и наследството на зависими или отсъстващи родители до проблемите с психичното здраве на роднините.
Независимо дали смятате, че семейството ви е дисфункционално, или просто искате да подобрите отношенията си, наученото ще ви помогне да поемете контрол над собствения си живот и да станете човекът, който искате да бъдете, уверяват от издателството.
Книгата "Без драми" разглежда и анализира понятието “Токсична прошка“.
"На мен ми направи силно впечатление, когато работих върху тази книга и ми се стори като оксиморон, това словосъчетание, защото поне аз за себе си приемам, че когато човек прости, той се освобождава от нещо, което го е измъчвало , но има и друг поглед върху нещата, даден от авторката-
Едно от нещата, които казва за прошката, че "прости и забрави" означава "прости и потисни" – ти прощаваш и се опитваш да забравиш, но на подсъзнателно ниво, това всъщност е потискане на чувствата, които остават в нас и продължават да ни измъчват. Именно това, започва да действа като отрова и в този случай. Недра Тауаб определя прошката като токсична – непреработените чувства, неизяснените отношения между хората, когато единият е съгрешил, а другият трябва да прости, това не съдейства за психичното здраве, когато има чувство за сторена грешка. За вина е най-добре нещата своевременно да се изясни какво всъщност се е случило, но тук сложността идва от това, че се намираме на различни нива на осъзнаване стореното, коментира още Павлина Върбанова.
Какво да правим в тези ситуации, кои са често срещаните митове за прошката и начините да преодолеем преживените травми в отношенията си с близки хора и какви токсични нагласи е добре да преодолеем според Недра Тауаб и книгата ѝ "Без драми" - чуйте в разговора с Павлина Върбанова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..