С експозицията "Любен Зидаров – 100 години“ Съюзът на българските художници отбелязва 100-годишнината от рождението на Любен Зидаров (23.12.1923 – 3.01.2023), художник със забележителна диря в българското изкуство.
Любен Зидаров е посветил над седем десетилетия на изкуството на книгата. Той е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори. Признат за един от създателите на модерното течение в българската илюстрация от 60-те години на ХХ в., художникът е и един от основоположниците на рисувания комикс в България и на първото у нас илюстровано списание за деца „Славейче“ (1957).
Любен Зидаров е илюстратор на детството на поколения българи.
В богатата му творческа биография присъстват стотици класически произведения от световната и българската литература, сред които “Андерсенови приказки“, “Приказки на Шехеразада“, “Островът на съкровищата“, “Граф Монте Кристо“, “Принцът и просякът“, “Чичо Томовата колиба“, “Том Сойер“, приказките на Е.Т.А. Хофман и Оскар Уайлд, романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, на Пейо Яворов, Николай Райнов, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.
Събеседник в „Радиокафе“ бе синът му Филип Зидаров – изкуствовед и куратор на експозицията.
"Не става дума само за това, че баща ми живя 99 години, но той работи почти през цялото това време. Първата му работа, представена в изложбата е от 1942, последната през 2022. 80 години творчески живот е наистина един век реално“, отбеляза синът.
Тайната отвъд физическото
„Не зная дали има тайна. За много хора първата детска книжка е била негова, за мен също, разбира се. Той беше пример, за мен в личен план, неговата работоспособност, дисциплина, неговата идея как човек трябва да има отговорност към онова, което върши и към собствения си талант, винаги ще бъде една недостижима цел, позиция в живота“, посочи Филип Зидаров, разказвайки как в ранните си детски години израства покрай родителите си.
“С идеята за книги, за изображения, за неща които се случват, които от живота преминават през изкуството и обратно, а в професионален аспект на художествен критик и куратор, изведнъж съвсем естествено оформихме партньорски тандем“, разкри той.
Почти три десетилетия те правят заедно изложбените, художествените и издателски проекти – той ми казваше „ти си моят агент“, разказва Зидаров.
За многобройните книжни издания преминали през ръцете му казва:
“Щастлив съм, че те се оказаха моята духовна връзка с няколко поколения читатели“.
Той имаше няколко много любими произведения, с които хората го свързваха по някакъв начин, сред тях „Андерсеновите приказки, които илюстрира за първи път през 1964 година и шестото издание през 2018 г.
“Всяко издание правеше почти наново, винаги развиваше контакта си с текста и с автора“, изтъкна Филип Зидаров.
Изложбата „Любен Зидаров -100 години“ представя много произведения на художника, книги и филма “Вълшебното огледало“.
Още от разказа за творческия път на Любен Зидаров, ще чуете в разговора на Даниел Ненчев.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..