Какво се случи с „Анн от фермата „Грийн Гейбълс“ можем да узнаем от продължението на любимата класика – „Анн от Авонлий” oт Луси Монтгомъри.
Изцяло в обновения превод на Йолина Миланова, „Анн от Авонлий” ви кани отново сред синкавите мъгли на хълмовете на остров "Принц Едуард", където да поемете на пътешествие из Замъка на ехото, Кристалното езеро и Омагьосаната гора, сред които разцъфва красивият разказ за една от най-обичаните героини в историята на литературата.
Представи я в предаването „Радиокафе“ Темз Арабаджиева.
"Пролет е асоциацията ми с тази книга, когато я прелиствам и препрочитам", отбеляза тя.
Действието на първата част от поредицата „Анн от фермата Грийн Гейбълс се развива на островите “Принц Едуард“ в Канада, и именно тази книга ги прави прави популярна туристическа дестинация, тъй като особено през пролетта, много хора се стичат там, за да видят къде е живяла Анн, макар да е литературен герой.
"Макар и литературен герой тя има невероятен мащаб на влияние над всички израснали с историята за непокорната, много мечтателна Анн, която умее винаги да се забърка в някакви неприятности, въпреки желанието й да не го прави“, посочи Темз Арабаджиева.
„Лично на мен ми беше много любопитно да обходя всички прекрасни места, които Луси Монтгомъри описва в своите произведения и да видя как самата Йолина Миланова е прочела историята – някои от имената са променени, леко осъвременени“, разкрива Арабаджиева и допълва, че самата тя е водила диалог със себе си, дали харесва новия превод или не.
“Но да, великолепна история, която до ден днешен превръща "Принц Едуард“ в една от най-вкусните литературни туристически дестинации“, бе категорична тя.
Освен прекрасни пейзажи и магични места, в книгата съществуват невероятно добри хора, които могат да те вдъхновят и ти самият да бъдеш добър, книга, която ни напомня, че можем и е нужно да бъдем по-добри, посочи още Темз Арабаджиева.
Чуйте целия й разказ за литературната творба в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..