Какво се случи с „Анн от фермата „Грийн Гейбълс“ можем да узнаем от продължението на любимата класика – „Анн от Авонлий” oт Луси Монтгомъри.
Изцяло в обновения превод на Йолина Миланова, „Анн от Авонлий” ви кани отново сред синкавите мъгли на хълмовете на остров "Принц Едуард", където да поемете на пътешествие из Замъка на ехото, Кристалното езеро и Омагьосаната гора, сред които разцъфва красивият разказ за една от най-обичаните героини в историята на литературата.
Представи я в предаването „Радиокафе“ Темз Арабаджиева.
"Пролет е асоциацията ми с тази книга, когато я прелиствам и препрочитам", отбеляза тя.
Действието на първата част от поредицата „Анн от фермата Грийн Гейбълс се развива на островите “Принц Едуард“ в Канада, и именно тази книга ги прави прави популярна туристическа дестинация, тъй като особено през пролетта, много хора се стичат там, за да видят къде е живяла Анн, макар да е литературен герой.
"Макар и литературен герой тя има невероятен мащаб на влияние над всички израснали с историята за непокорната, много мечтателна Анн, която умее винаги да се забърка в някакви неприятности, въпреки желанието й да не го прави“, посочи Темз Арабаджиева.
„Лично на мен ми беше много любопитно да обходя всички прекрасни места, които Луси Монтгомъри описва в своите произведения и да видя как самата Йолина Миланова е прочела историята – някои от имената са променени, леко осъвременени“, разкрива Арабаджиева и допълва, че самата тя е водила диалог със себе си, дали харесва новия превод или не.
“Но да, великолепна история, която до ден днешен превръща "Принц Едуард“ в една от най-вкусните литературни туристически дестинации“, бе категорична тя.
Освен прекрасни пейзажи и магични места, в книгата съществуват невероятно добри хора, които могат да те вдъхновят и ти самият да бъдеш добър, книга, която ни напомня, че можем и е нужно да бъдем по-добри, посочи още Темз Арабаджиева.
Чуйте целия й разказ за литературната творба в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..