"Институтът за Космически Изследвания и Технологии" е част от БАН. Тази наша структура бих казала, че много добре работи. По отношение на института имаме три основни направления, където се извършват както фундаментални, така и приложни изследвания. Това са "Физика на космоса", "Дистанционни изследвания на земята и планетите" и "Аерокосмически технологии", каза тя.
По думите й този тип апаратура е разработвана за редица международни партньори, между които японски, южнокорейски и американски.
"Търсенето на международни партньори е един непрекъснат процес. За нашия институт още от създаването му преди 55 години е започнало това международно партньорство. Реализацията на класически изследвания и тяхното практическо приложение не е възможно да бъде реализирано само от една държава", каза проф. Борисова.
Тя отбеляза, че нашата държава може да се гордее със създаването на уникални български прибори. Трябва да спомена, че ние сме се реализирали благодарение на точно такива международни партньорства. България като държава трябва да се гордее с реализацията на такива технически експерименти, каза тя.
Според думите й търсенето на международни партньори е непрекъснат процес и идеята за създаване на Космическа агенция не е от скоро, но нейното реализиране би било хубаво да стане на държавно ниво.
"В момента ние работим с различни ведомства и мога да кажа, че в момента дейностите свързани с космически изследвания са ангажирани различни поне 6 ведомства", каза проф. Борисова.
По темата се включи и д-р Мариана Дамова от "Мозайка, Лаборатория за хуманизиращи технологии”. Тя отбеляза, че за да може да се реализира създаването на Космическа агенция би трябвало да бъде създадена работна група, както и национална стратегия. Освен това каза, че навсякъде по света за да се започне космически бизнес трябва да се създават иновации, за да могат те да бъдат внедрени.
"Тази програма на Европейската космическа агенция, по която работим е за предпресъединителни страни дава много добра възможност да се развиват точно такива иновативни решения. Тя е насочена към развитие на бизнеса в самата страна. Но не само на бизнеса и иновациите, но също така държи решенията, които се разработват да имат някаква полза за самата държава", каза тя.
По думите й по този начин решенията помагат от една страна на малки и развиващи се компании да вървят напред, а от друга държавата да изгради тази индустрия. Към настоящия момент България не е част от Европейската космическа агенция. Поставя ли това някакви пречки и забавя ли космическата индустрия в страната? Д-р Дамова отбеляза, че ако България стане член на Европейската космическа агенция, това би отворило много възможности за страната.
"Това, което обсъждаме с колегите на Европейската космическа агенция е, че трябва да се развива капацитета на България от гледна точка на бизнес средата. Трябва да се създаде критична маса фирми, които да работят в космическия сектор, които да бъдат с успешни проекти и решения", сподели д-р Дамова.
Сътрудничи ли си бизнесът с научната общност?
Д-р Дамова отбеляза, че се смята, че наука, изследвания и иновации се извършват в БАН, или в университетите. Освен това уточни, че има организации, които развиват иновативни продукти и решения, но не са свързани с университети. Така те нямат достъп до програми, които развиват наука.
"Създаването на Космическа агенция би дало една солидна рамка за развитие не само на изследвания, но и на изграждане на мястото на България в цялата среда на космоса", каза д-р Мариана Дамова.
Д-р Мариана Дамова е собственик и основател на българска компания в космическата индустрия. Тя работи с европейската космическа агенция и разработва решения за управление на водните ресурси, като събира информация за Земята с наблюдения от космоса.Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..
Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..
За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...
Младата българска изпълнителка Dona Mosto представи в ефира на Радио София своя дебютен сингъл “Go Off”. Младата изпълнителка е от Стара Загора. Произхожда от семейство на музиканти и споделя, че музиката е навсякъде около нея през целия ѝ живот. Завършила е Музикалното училище в града със специалност “Поп и джаз пеене“. В момента учи „Музикална..
Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..