Отбелязваме празничния 8 март с препоръката да бъдем по-отговорни към здравето ни и да се грижим за себе си след като сме проучили достоверни източници на информация, чрез които да формираме мнение по дадена тема.
Статистическите данни затвърждават ниската профилактична култура на българите, като днес на фокус са жените.
У нас всеки ден две жени губят живота си в резултат на рак на маточната шийка, а всяка година той е причина за смърт при 8-10 на 100 000 жени. Това превръща рака на маточната шийка във втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата. Причинител на рака на маточната шийка най-често е някой от високо рисковите типове на човешкия папилома вирус, HPV, който може да съществува в тялото ни и без да предизвика онкологични заболявания.
По данни на Националния статистически институт, през последните години случаите на рак на маточната шийка в България се увеличават, въпреки че има изключително бързо решение, което може да предотврати заболяването - ваксината.
След успешния старт през 2013 г на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, насочена към ваксинация на млади момичета, при които резултатите показват дори елиминиране на някои карциноми на половите органи в отделни страни по света, България констатира през миналата година едва 1,5 % покритие на имунизационния обхват.
Причините за този рязък спад коментира доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в болница "Лозенец", която е член на Българска педиатрична асоциация. Тя е част и от екипа на HPV-коалиция, учредена през началото на миналата година, с която се цели да се променят обществените нагласи към ваксинацията.
С доц. Узунова разговаряме за стигмата, наложена върху ваксината, предпазваща от папиломавирусните заболявания и конкретно за Националната програма, прилагаща се сред момичета на възраст от 10-14 г.
В отговор към нас от Министерството на здравеопазването посочиха, че в момента тече процес на събиране на предложения и становища от експертни медицински съвети и дружества относно обхвата на новата програма, целеви групи, начин на изпълнение, комуникация. Настоящата ще приключи през тази година, а тя е трета поред и е първата програма у нас, чрез която е въведено заплащане на препоръчителна имунизация с публични средства, без да се вменява задължение, а се дава право на избор на гражданите.
Тя уточни, че папилома вирусът има щамове, които са силно патогенни, които се свързват с много видове рак. Освен ракът на шийката на матката, който 100% е свързан с човешкия папилома вирус, с него до голяма степен са свързани ракът на пениса, на вулвата, на ануса, на ларинкса и други.
"Значимостта на човешкия папилома вирус като причинител на голяма част от карциномите и то тежко лечимите е доказана", отбеляза специалистът.
Хиляда жени годишно заболяват от рак на шийката на матката и все още от него има висока смъртност в България.
"Единственият начин да се профилактира ракът на шийката на матката е чрез ваксина и със скрининговите тестове, които трябва да се правят на всички млади жени, като най-добре това да става през пет до десет години, но много по-важното и силно профилактично действие е това на ваксинацията", бе категорична доц. Узунова.
По думите ѝ в страната ни има възможност да прилагаме една от най-модерните ваксини с доказана ефективност и безопасност, чрез Националната програма по профилактика на шийката на матката.
"Тя започна преди 10 години, препоръчително при момичета на възраст 13-14 години, през първата година имаше покритие от 20% сред младите жени, след което се получи някакво благополучие и отрицание на тази ваксина в обществото, неизвестно по каква причина", отбеляза тя.
В момента програмата е разширена, обхваща момичета от 10 до 14 годишна възраст.
Доц. Узунова изрази надежда Националната програма да продължи.
"Нашето желание е да разширим възрастовия диапазон до 18 години, ако е възможно да се включат и момчета, но това е въпрос на преговори в бъдеще. В момента се ваксинират безплатно момичета между 10 и 14 години. Всеки общопрактитуващ лекар има възможността да постави тази ваксина", посочи тя.
Чуйте още конкретика в разговора на Златина Петкова.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..