Лентата разказва историята и показва настоящето на квартала, построен около улица "Иван Асен II". Как това място от "Трета извънградска част" се превръща в една от най-хубавите махали в София. В него са живели много известни българи, за които филмът разказва, има емблематични сгради, които също са заснети.
"И преди 60 години, когато трамваят звънтеше тук по улица "Иван Асен", защото минаваха 4-ката и 10-ката, и сега той си има своята романтика, своите прекрасни хора тук. Има една атмосфера тук, която да ме извиняват другите квартали, но там я няма. Тук всички се познаваме, дори тези, дошли преди няколко години стават наши приятели, познати. Като тръгна по улицата от "Орлов мост" посока "Ситняково" мога да стигна дотам и за два часа, защото на всяка крачка виждам някой приятел", разказва за романтиката на своя квартал режисьорът Олег Ковачев.
Той живее там от дете. По време на снимките на филма "Рицар без броня" неговите приятели "от махалата" не го приемат като по-различен от тях, а напротив, дори го съветват да не се държи твърде високомерно.
"Като звезда ме приемаха хората на възраст които са, които осъзнаваха за какво става дума. Тука приятелите често ми казваха "бе, ти недей се фука, какво като си играл в един филм", спомня си за детството режисьорът.
Филмът за квартала около ул."Иван Асен II" е сниман с помощта на дарителска кампания. Той разказва за времето, когато през Борисовата градина са минавали ручейчета към Перловската река и стига до днешни дни.
Прожекцията на 21.03. ще бъде благотворителна, а събраните средства ще бъдат предоставени на читалище "Антон Страшимиров – 1926".
Повече за лентата чуйте в звуковия файл.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..