В началото кампанията се появява като регионална за Хасково, но тази година организаторите са си поставили за цел да прерасне в национална, каза пред Радио София Кристина Йорданова.
„Мартеничките, които днес си купуваме са направени от изкуствени влакна. Те се разграждат изключително бавно във времето, за да не кажа, че почти не се разграждат и оставайки завързани за дърветата, особено някои хора много силно ги пристягат, те започват постепенно с разрастването на клоните на дърветата да се впиват. По този начин ограничават растежа на клоните и създават прорези в кората“, обясни Кристина Йорданова.
Организаторите призовават разхождайки се в парка, с помощта на малка ножичка да освободим клончетата от старите мартеници, които се впиват в тях.
Кристина Йорданова добави, че всеки може да включи в инициатива „Стани приятел на дърветата” като в срок до 31 март 2024 г. изпрати снимка как премахва окачени по дърветата мартеници на email: halongobg@gmail.com
На 01.04.2024 г. снимките ще бъдат публикувани в специален албум със снимки на фейсбук страницата на фондацията.
„Нямаме изискване колко мартеници трябва да свали един човек от дърветата, дори една да е, за нас това е принос за опазването на дърветата. От 1 до 20 април ще се проведе гласуване на изпратените снимки. Снимките, които съберат най-много харесвания, хората, които са ни ги изпратили, ще получат ваучер за онлайн книжарница на стойност 100 лева“, сподели Кристина Йорданова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..