Сред темите, които ще бъдат дискутирани в четвъртото издание са каква е перспективата пред различните области от икономиката и живота на хората с развитието на изкуствения интелект, дигитализацията и свързаността, храните, начина на живот, производството, образованието, медицината, екологията, космонавтиката. Организаторите посочват, че цел на инициативата "Преди утрешния ден" е да се въвлекат все повече хора в разговора за бъдещето и той да се превърне в национален с убеждението, че това е начинът да се подготвим за него. Подробности разказа Девина Василева, сценарист, режисьор и актриса.
"Когато бях поканена да говоря на въпросното събитие имах един момент, в който много се чудех как точно да формулирам близко бъдеще, далечно бъдеще, или това, което си мечтая или това, което реалистично виждам, че ще стане. От една страна дали този контекст на хора в бизнес, в космонавтика и технологии, и как млад човек има място в изкуството и реших да направя това, за което съм поканена - да дам гласност на нас, леко безгласните в тази държава", каза тя.
Василева отбеляза, че една тема може да бъде обсъдена по-лесно, ако се отдръпнем от нея. И добави, че тяхното поколение вижда едно бъдеще, в което не могат да оцелеят и представата им за него е дистопична, тоест един свят, който е отвъд спасение. Събитието е насочено към младите хора.
Достъпът е безплатен, необходима е единствено предварителна регистрация.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..