Сред темите, които ще бъдат дискутирани в четвъртото издание са каква е перспективата пред различните области от икономиката и живота на хората с развитието на изкуствения интелект, дигитализацията и свързаността, храните, начина на живот, производството, образованието, медицината, екологията, космонавтиката. Организаторите посочват, че цел на инициативата "Преди утрешния ден" е да се въвлекат все повече хора в разговора за бъдещето и той да се превърне в национален с убеждението, че това е начинът да се подготвим за него. Подробности разказа Девина Василева, сценарист, режисьор и актриса.
"Когато бях поканена да говоря на въпросното събитие имах един момент, в който много се чудех как точно да формулирам близко бъдеще, далечно бъдеще, или това, което си мечтая или това, което реалистично виждам, че ще стане. От една страна дали този контекст на хора в бизнес, в космонавтика и технологии, и как млад човек има място в изкуството и реших да направя това, за което съм поканена - да дам гласност на нас, леко безгласните в тази държава", каза тя.
Василева отбеляза, че една тема може да бъде обсъдена по-лесно, ако се отдръпнем от нея. И добави, че тяхното поколение вижда едно бъдеще, в което не могат да оцелеят и представата им за него е дистопична, тоест един свят, който е отвъд спасение. Събитието е насочено към младите хора.
Достъпът е безплатен, необходима е единствено предварителна регистрация.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..