Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даваме възможност на децата да творят

Инициатива с акцент върху ролята на учителите и педагозите в малките населени места организира Асоциацията на българските села. Тя е разработена в партньорство с "Училище за съзнателни родители", а нейната цел е предоставяне на възможност за усъвършенстване на познанията и уменията на учителите и педагозите в малките населени места. Създателят на "Училище за съзнателни родители" и "Озарена педагогика" Любов Миронова раказва:
"Курсът ще се опита да сподели на професионалисти, работещи с деца как да бъде олекотена работата им за часовете, които не се изучават в Педагогическия факултет. Включително как да взаимодействат с родителите. Целта е намаляването на сблъсъците и насилието.
Важен елемент е децата да спят. Иначе се разбива нервната им система и е невъзможно да развият пълния си потенциал. 
Сложила съм и тема финанси - колкото и добър педагог да си, без добро планиране на бюджета, отсъствието на 2-3 деца да провали проекта. Насочени са към учители от 3 до 7 годишни деца, но също и възпитатели, охрана и други, които общуват с децата в рамките на детската градина. Също и за студенти в Предучилищна педагогика.
Асоциацията на българските села дав голяма подкрепа - да се подпомогнат учители да отворят затворените врати на детските градини. Има вече такива случаи, благодарение на млади семейства, които са се заселили там. Идеята е процесът да достигне до повече села, там, където има дигитални номади с деца.
Озарената педагогика стъпва на всички педагогически системи преди себе си. Науката е много стара, всяка нова е свързана с нови философски течения. Аз съм свързана с хуманистичното - най-важното за него е човекът. Ударението при нас е баланс на развитие на ляво и дясно полукълбо. Даваме възможност на децата да творят. В момента има превъзходство на обучение на лявото, а то е неустойчиво. Давайки достъп до красота им се отваря път към духовното. Друга разлика е въвеждането на щадяща сетивата им среда. В момента тя е агресивна. Също и щадяща тимуса, т.е. среда без насилие - имаме резултат без да сме плашили, манипулирали или подкупвали децата."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41