Народната певица Савина Пламенова стои зад най-новия eтно джаз проект, наречен JazzBoree. Част от тях са Борис Петков – клавишни, Андрей Велков – ударни и Ралица Тонева – саксофон и вокал, заедно със Савина, която "владее фолклорното пеене и микрофонната техника", както шеговито се представи самата тя.
Групата се занимава с модернизиране на българския фолклор с мотиви на етно джаз звучене.
"От много време исках да създам група, която да възприема музиката по начина, по който аз искам да я представя на хората, да бъдем в една и съща вибрация. Много дълго обмислях този момент, защото вярвам в съдбата и в това, че е нужно да си дадем време за да обмислим идеите си, те да претърпят своята ферментация, преди да влязат в действие с хора, съмишленици, приятели", сподели певицата.
Когато точният момент за нея настъпва, тя попада на Борис Петков в социалните мрежи.
"Съвсем случайно, но вярвам, беше съдбоносно" казва Савина и допълва:
"Изпратих му с известно притеснение едно мое работно демо на една песен, без да го познавам изобщо и му казах – аз съм Савина, това са моите идеи, искаш ли да направим един общ проект".
Явно впечатлен от песента "Гюле мой", Борис приветства идеята за група, привлича от своя страна барабаниста Андрей, а той от своя страна саксофонистката Ралица.
"Ще видим Ралица кого ще предложи", шегуват се те.
"В групата липсва бас и контрабас, ако може и двете - би било прекрасно, разбира се", откровена е Савина.
"Защото в песента, която днес ще представим при вас, контрабасист ни е Даниеле Феббо, който е прекрасен музикант, наш приятел, но засега само гост в групата ни", допълва тя.
А песента, която представиха група Jazzbore е "Дос, дос, Доне ле" в аранжимент на пианиста Борис Петков, която се изпълнява на пет гласа, и с характерна бърза смяна на темпото. Борис е ангажиран с аранжиментите и на всички останали парчета, които ще фигурират в първия албум на група JazzBoree. Засега те подготвят още 3 парчета, но кога точно ще излязат, остава елемент на изненада.
"Моята версия на песента беше много по-различна, нищо общо с джаза, Борис просто преобрази тази песен", разказа с възхищение Савина.
"Беше наистина прекрасно, според мен песента си носеше този потенциал, работният процес се случи много естествено когато се захванах с нея имаше прекрасен текст и красива мелодия, че някак си аранжиментът се получи наистина от само себе си", разкри Борис Петков и допълни:
"Смятам, че българският фолклор и джазът са доста сходни стилове, въпреки, че изглеждат далечни и се напаснаха доста добре."
Борис Петков е класически музикант по образование, има бакалавърска степен от университета в Мюнхен, но казва, че любовта му е в джаза и отскоро в народната музика.
Андрей Велков свири различни стилове музика, но казва, че джазът е неговата "родина", музиката, която чувства най-близка и усеща най-добре.
Изпълнява и ирландска музика на традиционния за страната инструмент Бауран. Харесва много и българския фолклор, помни концерта на ансамбъл "Филип Кутев" на който го е завел неговия баща в детските му години.
Оттогава не мога да забравя "Полегнала е Тодора", просто не мога, казва той.
Група JazzBoree не просто твори, но те си споделят и общуват, прекарвайки време заедно, което ги прави щастливи.
Чуйте още от разговора на Роман и Яна с тях в звуковия файл.
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..