На 02.04.24 се проведе кръгла маса организирана от нестопанското сдружение "Каритас България". Събитието има за цел да осигури пространство за дискусия и среща на гледни точки между експерти, представители на публичните институции, местните власти и НПО сектора, ангажирани с планирането и изпълнението на политики за интегрирани здравно-социално услуги за възрастни хора (65+) в дома и общността. Подробности разказа Светлана Гьорова, "Каритас България".
"За съжаление трябва да направим тъжното заключение, че достъпът на възрастните хора в страната ни до дългосрочна грижа не е гарантиран. Не е гарантиран като наличност, не е гарантиран като финансова достъпност, както и като разнообразие от различни по вид форми на подкрепа. Не във всяко населено място възрастните хора имат достъп до услуги", каза тя.
Тя подчерта, че в някои населени места няма дори аптека, но за щастие има и положителни примери, когато водени от добротата и ентусиазма си, лекари заедно с екипи на "Каритас" и на други организации предприемат различни инициативи, целящи да бъде оказана подкрепа в съседни села, но това по никакъв начин не е гарантирано от страна на държавата. По думите й застаряването на населението означава по-малък брой работещи, хора, което пък означава, че приходите в държавата ще намаляват.
"За нас възрастните хора трябва да станат приоритет и то не само на написаните на хартия политики и стратегии. Трябва да има воля, която координирано между водещите институции - Министерство на труда и социалната политика и Министерство на здравеопазването, предлагаме да започне един диалог, който да преразгледа съществуващото в момента. Доколко формите на предоставяне грижа, които двете системи и здравната и социалната са адекватни и доколко те са ефективни. Дали не е необходимо някъде да се пренасочи финансов ресурс и той да се използва за нещо по-търсено и по-полезно", каза Гьорова.
В Закона за социалните услуги е предвидено съществуващите домове за стари хора да се реформират до догодина, за да отговарят на стандартите за качество. Тя сподели, че вероятно този срок няма да бъде изпълнен, защото все още се изгражда инфраструктура на някои от домовете, както и не е ясно през това време къде ще бъдат настанени хората. Предизвикателство е и намирането на добър и обучен персонал. Гьорова посочи, че много от хосписите не са достъпни за хората поради високите цени, а голяма част от хората, които са във финален стадий на заболяване се нуждаят от палиативни грижи, каквато е и функцията на хосписа. Относно полагането на грижи в извънболнична обстановка тя каза:
"И двете сфери - и здравната и социалната дават възможности за оказване на подкрепа в домашна среда. От една страна това е Законът за социални услуги, който регламентира предоставянето на асистентска подкрепа, както и предоставянето на интегрирана здравно-социална услуга в домашна среда. А от страна на здравните закони, Законът за лечебните заведения преди няколко години даде възможност на здравните специалисти, медицински сестри, акушерки, здравни асистенти да се сдружават в практики и също да предоставят професионално-здравни грижи чрез амбулатории в домашна среда."
Тя отбеляза, че за съжаление неформалната грижа за възрастните хора е в най-голям обем и тези хора не получават нужната подкрепа. По думите й в най-спешен порядък трябва да се ускори признаването, въвеждането и употребата на смесено финансиране, тоест да се използват всички възможни източници на финансиране, за да се гарантира непрекъснатостта и устойчивостта на услугите в домашна среда.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..
Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .
Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..
Спомняме си документалния филм " Първата обиколка" на режисьора Димо Петков , който проследява историята на първия български отбор, състезаващ се в престижната немска серия GT4. Воден от чист ентусиазъм и нестихваща страст към автомобилния спорт, екипът се учи в движение и преодолява предизвикателствата по пътя си с ограничени ресурси и..