"Всичко започна от Деня на будителите, който по някакъв начин ме подсети за Стоян Омарчевски, тъй като Стоян Омарчевски обявява този ден за ден на будителите и оттам нататък започна всичко. Просто се огледах около себе си и разбрах и видях, че хората не знаят кой е той. Включително и мои много близки приятели", разказва за подбудата си да започне подобна кампания директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.
Стоян Омарчевски е роден на 24 декември 1885 година в Нова Загора. През 1912-а завършва философия, а пет години по-късно - и право в Софийския университет. Учителства в Белоградчик и Видин.
Стоян Омарчевски е министър на народното просвещение в правителството на Стамболийски от 1920-а до Деветоюнския преврат от 1923-та година.
Личният принос на министър Омарчевски в реформите на земеделския кабинет е огромен: въвежда задължително основно образование; издейства значителни средства за строеж на нови училища - само за две години броят на школата, предимно в селата и малките градове, нараства от 561 на 1676. Като министър на просветата предприема опростяване на правописа - прави го по-близък до говоримия език. Документът, наречен "Упътване за общ правопис на българския език", за пръв път кодифицира употребата на главни букви, разглежда някои въпроси на сричкопренасянето, въвежда просто правило за пълния и краткия член. Част от българската интелигенция се противопоставя на реформата. По негово време са открити два нови факултета - ветеринарен и богословски. Към Медицинския факултет са открити два нови отдела - зъболекарство и аптекарство. И още много далновидни промени, които Стоян Омарчевски въвежда.
Кампанията за набиране на средства е приключила. Събрани са 41643.46 лв., но директора на театъра се съмнява, че е възможно това да е по-лесната част от организирането на поставянето на бюст-паметника на видния българин на "Алеята на славата" в Борисовата градина.
Освен с тази задача Сатиричният театър се заема и с награждаването на театрали, които творят в жанра хумор и сатира за осма поредна година.
На 7 април 2024 г. от 19:30 ч. в Сатиричен театър "Алеко Константинов" се проведе церемонията по връчване на театралните награди за хумор и сатира "Златен кукерикон". Бяха отличени театрални творци, създатели на комедийни и сатирични спектакли. Това е жест на внимание от страна на трупата на Сатиричен театър "Алеко Константинов" към колегите от страната, които развиват комедията и сатирата на театрална сцена. Трупата на Сатирата не подлежи на номинации и награди.
Спектакълът "Монолози за вагината" от Ева Енслър получи две награди "Златен кукерикон". Постановката на театър "Бонини" бе отличена в категорията "Женска роля" – за изпълнението на Светлана Бонин, както и за режисурата на Стоян Радев. За най-добър спектакъл бе обявен "Онзи, другият Ню Йорк" – авторско представление на Ванина Кондова. Режисьорът Теди Москов прие лично "Златен кукерикон" за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев.
Режисьорът Борислав Чакринов (1961-2024) бе удостоен посмъртно с извънредна награда за значим принос в развитието на Сливенския драматичен театър, театър "София", Сатиричния театър, Народния театър, за създаването на Малък градски театър "Зад канала" и дългогодишното успешно ръководене на Бургаския драматичен театър.
"Борето беше един от хората, които събираха около себе си съмишленици. Борето създаваше светове. Борето беше емоционално зарядно устройство. Той даваше път на младите. Той даваше надежда и изкривяваше призмата в посоката, в която в днешно време всички, които тръгват по тази сложна пътека на театъра да се чувстват добре", сподели топли думи за своя колега Борислав Чакринов, директорът Калин Сърменов.
Повече за Стаиричен театър "Алеко Константинов" и неговата програма и дейност чуйте в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..