Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Букви, които разказват за думи в проекта "Под езика: част втора"

Чуйте автора в предаването "Радиокафе"

Снимка: издателство "Сиела"

За думите, за буквите и тяхното значение и техния графичен израз е разговорът в "Радиокафе" с художника и калиграф, автор на корици на книги Дамян Дамянов, който ни разказа за авторския си проект "Под езика: част втора". Това е своеобразен апотеоз на концептуалната мисъл, проект, който изследва граници и се опитва да ги разширява или заличава, игра на превръщане и жонглиране с букви, думи и символи и искрено обяснение в любов към българската писменост.

"Под езика: част втора" е графичният и социален експеримент на художника Дамян Дамянов, в който познатите ни букви оживяват във виртуозни графични символи, подсказващи или илюстриращи по лаконичен начин значението на дадена дума.

"Става дума за проект, който започнах през 2016 година, във фейсбук. Реших в дните преди 24 май всяка година да качвам в платформата по една буква с която започва дадена дума от българския език и тази буква да обяснява или подсказва значението на думата, чрез някакъв илюстративен принцип, чрез графична трансформация. След това се стигна до изложби и първата книга по проекта, тъй като се оказа, че това,което започнах съвсем на шега и съвсем между другото, измежду работата ми като художник на книги, като илюстратор  преподавател, беше много добре възприето от публиката, хората искаха още. Така се появи първата книга "Под езика" през 2018 година, която събра много от тези идеограми – буквен знак, който илюстрира значението на дадена дума", разказа той.

Творческият процес обаче съвсем не е толкова лесен.

"Самата работа е доста странна и не се поддава на формулировка, защото понякога идеята идва мигновено, а друг път буквално седмици медитирам върху някоя буква, която искам да превърна в илюстрация на дума, започваща с нея", споделя авторът.

По думите му книгата представлява своеобразна колекция от 90 идеограми и 90 думи. Това, което обогатява допълнително проекта е работата на българските писатели, както и актьори, художници, помолени от автора да дадат своя кратка сентенция и дефиниция с тези думи.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03