Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Букви, които разказват за думи в проекта "Под езика: част втора"

Чуйте автора в предаването "Радиокафе"

Снимка: издателство "Сиела"

За думите, за буквите и тяхното значение и техния графичен израз е разговорът в "Радиокафе" с художника и калиграф, автор на корици на книги Дамян Дамянов, който ни разказа за авторския си проект "Под езика: част втора". Това е своеобразен апотеоз на концептуалната мисъл, проект, който изследва граници и се опитва да ги разширява или заличава, игра на превръщане и жонглиране с букви, думи и символи и искрено обяснение в любов към българската писменост.

"Под езика: част втора" е графичният и социален експеримент на художника Дамян Дамянов, в който познатите ни букви оживяват във виртуозни графични символи, подсказващи или илюстриращи по лаконичен начин значението на дадена дума.

"Става дума за проект, който започнах през 2016 година, във фейсбук. Реших в дните преди 24 май всяка година да качвам в платформата по една буква с която започва дадена дума от българския език и тази буква да обяснява или подсказва значението на думата, чрез някакъв илюстративен принцип, чрез графична трансформация. След това се стигна до изложби и първата книга по проекта, тъй като се оказа, че това,което започнах съвсем на шега и съвсем между другото, измежду работата ми като художник на книги, като илюстратор  преподавател, беше много добре възприето от публиката, хората искаха още. Така се появи първата книга "Под езика" през 2018 година, която събра много от тези идеограми – буквен знак, който илюстрира значението на дадена дума", разказа той.

Творческият процес обаче съвсем не е толкова лесен.

"Самата работа е доста странна и не се поддава на формулировка, защото понякога идеята идва мигновено, а друг път буквално седмици медитирам върху някоя буква, която искам да превърна в илюстрация на дума, започваща с нея", споделя авторът.

По думите му книгата представлява своеобразна колекция от 90 идеограми и 90 думи. Това, което обогатява допълнително проекта е работата на българските писатели, както и актьори, художници, помолени от автора да дадат своя кратка сентенция и дефиниция с тези думи.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26