„Освен че има идеен проект, има технически проект, има заделени средства за реализацията на този линеен парк в рамките на тази година. Това, което направихме съвсем скоро, е да започнем процеса и от другата страна на този зелен ринг, в районите „Илинден“ и „Красна поляна“, обясни Борис Бонев.
Той добави, че на този етап изграждането на линейния парк зависи изцяло от държавата. Проведени са разговори с областния управител, с НКЖИ, както и с Министерството на транспорта, каза Бонев. По думите му, имотите там са с т.нар. отпаднала необходимост.
„На последното заседание на СОС миналата седмица, по доклад на мен и колегата Христо Копаранов, с пълно единодушие, Общинският съвет даде зелена светлина на кмета на София да започне фактическите разговори по прехвърляне на 35 декара държавни терени на общината, за да можем да реализираме този линеен парк, по протежение на бул. „Вардар“, уточни общинският съветник от „Спаси София“.
Според него, реализирането на подобен проект ще бъде изключително полезен за развитието на квартала.
По отношение на изграждането на т.нар. „зони за охрана“ в центъра на София, Борис Бонев коментира, че предстои ревизирането на договора за 18 места за паркиране на Министерството на транспорта.
„Там паркоместата ще бъдат премахнати. Когато в лични разговори е повдиган въпроса пред тези съдилища, прокуратури за премахване на тези паркоместа, един от отговорите, който се е чувал често е „Направете го и Столичната община няма да спечели дело следващите 4 години“, каза Бонев.
Той коментира и темата за новото райониране на София. По думите му 24 района в столицата са много.
„Аз никога няма да подкрепя децентрализация докато не се направи прерайониране на София и броят на районите не бъде намален. Дали на 9 или на 10, или 12 е въпрос на анализ, но не и 24. Тогава ще имаме по-малко на брой райони, с по-висок капацитет и тогава аз ще съм съгласен да даваме повече от парите на районните кметове, за да разполагат с тях, както те намерят за добре“, обясни Борис Бонев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..