„През последните пет години българските граждани са избирали президент, парламент и местни ръководства осем пъти. През юни предстои деветият път. Ако включим и изборите за евродепутати, общият брой на вотовете набъбва до 11. Преди всеки от тях сме свидетели на предизборни кампании, а след почти всяко обявяване на резултатите - на преговори между основните политически партии. По време на всички тези разговори за посоката на България и бъдещето на страната отсъства една ключова тема - качественото образование“, пишат в позицията си от „Заедно в час“.
Пред Радио София Люба Йорданова – старши специалист „Стратегически партньорства“ във фондацията и автор на становището обясни, че образованието е сфера, в която промените са много трудни.
„От една страна те са сложи и за измисляне, и за прилагане. От друга страна са непопулярни, не носят веднага политически дивидент. Дори напротив, в началото по-скоро биха довели до негативно отражение на партиите. Резултатите от една реформа в образованието се виждат години след като тази реформа е започната“, каза Йорданова.
Тя изтъкна, че в момента не всички български ученици получават качествено образование. Данните сочат, че качеството на образованието е различно в различните училища.
„Ученици, които идват от семейства с по-високи финансови възможности, успяват да постигнат много в образованието, благодарение включително и на частните уроци, които посещават. В българското образование няма направена цялостна реформа, която да го доближи до съвременните изисквания в момента. Все още се водим по това какво е било важно в миналото – децата да наизустяват знания, вместо да развиват умения, да са гъвкави, да могат да отговарят на изискванията на света, в който живеем и на света, в който ще живеят те след като завършат училище“, обясни Люба Йорданова.
Тя изтъкна, че учебните програми имат нужда от нова философия. Необходима е реформа и в университетското образование на учителите, каза още Люба Йорданова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..