Тревожната статистика сочи, че всяка шеста двойка в ЕС в репродуктивна възраст има проблеми със зачеването на дете, подобна е и статистиката в България, твърди Стефка Сарафова – председател на управителния съвет на сдружението. Тя посочи, че това, което е събрало екипа на сдружение "Зачатие" преди 20 години е валидно и днес – хората да говорят свободно за тези неща, да спрат да се притесняват, защото проблемите със стерилитета и репродуктивното здраве с нищо не са по-различни от останалите здравни проблеми.
"Когато човек потърси помощ навреме, нещата никога не са толкова сложни, а понякога са и лесно решими. Едва 5-10 процента от хората, които имат репродуктивни проблеми, реално стигат до най-тежките процедури. Останалите 90% разрешават на проблемите си с по-конвенционални методи", подчерта Сарафова.
Прави ли достатъчно държавата за хората с репродуктивни проблеми?
По думите на Стефка Сарафова до 2005 година не са се отпускали никакви средства за хората с такъв тип здравословни нарушения.
"Дори изследването на един хормон не се поемаше от Здравната каса и след редица проведени преговори и протести, касата създава "Програма за лечение на безплодието при жените", по която се отпускаше сума за една инвитро процедура", посочи Стефка Сарафова.
Следва "Поход на празните колички" организиран от Сдружение "Зачатие" в края на 2008 година в няколко града на страната. В резултат през 2009 година стартира Център за асистирана репродукция към Министерство на здравеопазването, който вече 15 години продължава своята работа в полза на тези хора. Повече конкретика в хронологичен ред, може да проследите в разговора.
"Към днешна дата смятам, че се прави достатъчно за хората с репродуктивни проблеми, винаги може и повече, но това, което сме направили до момента и се прави, мисля, че не е никак малко", категорична е Стефка Сарафова.
България е член на Европейския съюз вече 17 години. От полза ли е този факт за хората с репродуктивни проблеми и прави ли се достатъчно да се импонира европейското законодателство с нашето? Повече за проекта Together for Fertility, по който сдружението си партнира с редица международни организации, за предстоящата заключителна Конференция и още инициативи на Сдружение "Зачатие" може да чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..