Той посочи, че възможностите на дизайна все повече се разширяват заради преплитащите се технологии, което води до това, че вече няма дефиниция за дизайн, която да е унифицирана. Съществуващите такива дефиниции са около 20.
"В днешно време имаме дизайн дори на нанотехнологии, където се прави дизайн на платки. За него е хубаво да говорим като за проектиране. В България индустрията е западнала в последните години и от соц-а насам нямаме такива мощности, като дизайнът до нас достига основно през реклами, телевизия, печатни издания. В останалата част от света той е нещо много мощно и то е вътре под пикселите на всеки АРР, на всяко приложение, на всеки софтуер, който борави с ползваемост. Интересна тема е, че дизайнът заради преплитането с дигиталната технология, софтуера и все по-големите инвестиции и залози в нещата, които ползване на дневна база, софтуерните продукти бива разцепен вече и на ползваемост, или т. нар. "UX" (user experience)", каза Ралев.
Още откакто е бил в 10 клас той е започнал своето развитие в тази област, преподавал е и споделя, че чувства професията си като призвание. Как човек разбира дали става за дизайнер?
"Ако те вълнува всичко визуално около тебе, ако те вълнува как е създаден света. Аз имах късмета да уча инженерен дизайн в Техническия университет, който е едно от малкото места, където се сблъскват лявото и дясното полукълбо на мозъка и правиш тренировки и за двете. Всъщност дизайнът е много повече от грим, от външното, което виждаме. Дизайнът е как функционират нещата и за добрия дизайн ти трябва да вникнеш много дълбоко. Хората, на които им е интересно могат да проверят името Дитер Рамс, който е може би най-известният жив дизайнер в света. Той е първият, който слива продуктовия дизайн, архитектурата и графичния дизайн в една дисциплина - съвременния дизайн, който ние познаваме", отбеляза Ралев.
Той допълни, че е сложно да се определи какъв е успешният модел за създаване на практични решения, тъй като това зависи от развитието на изкуствения интелект. По думите му креативността е мускул, който трябва да бъде ползван от най-ранна детска възраст.
"И наред с четирибуквената играчка за сглобяване от Скандинавия реших, че трябва да има алтернатива едно дете да се развива в своята креативност. Повечето деца имат по 10 комплекта от тези блокчета, които сглобяват, но няма друга играчка вкъщи, която да им носи такава радост и веднага прибягват до екрана. Казах си, че не може една играчка да е измислена преди 50-60 години и да няма алтернатива. И си казах, че аз съм си поръчител и нека аз да си напиша за мен какво представлява най-невероятната играчка в света. За мен тя представлява възможност, когато детето ми е на 6, на 16, на 26, на 46 аз да продължавам да играя със същото нещо. Както например шахът, или картите. Тоест, да бъде толкова гъвкаво. За мен най-добрата играчка е хем аз да мога да играя със сина си, хем ако му дойдат гости 20 човека на парти да можем да играем заедно със същата играчка", заяви Ралев.
Относно конкурсите за дизайн той отбеляза, че е добре да има различни формати,за да може всеки да прецени нивото на другите и да получи радост и удовлетворение чрез признанието, което може да получи от участието си.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Изборът на съдебния състав, който ще гледа утре мерките за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев и останалите трима, обвинени в корупционни практики, ще стане в присъствието на медии. Това ще стане по искане на адвокати от страната, както и заради засиления обществен интерес. Асоциацията на прокурорите застана зад..
Коалиция за медийна грамотност стартира кампания за набиране на средства за провеждане на обучителната си програма с възрастни хора срещу дезинформацията и фалшивите новини онлайн. Програмата е насочена към развиване на умения за разпознаване и предпазване от дезинформация, конспиративни теории, фалшиви профили и онлайн измами. Тя насърчава..
Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението на..
Ако обичате Жан-Жак Русо и Волтер, Дюма и Екзюпери, защо не - Фредерик Бегбеде и Ерик-Еманюел Шмит, песните на Азнавур и Жо Дасен, на Милен Фармер и Едит Пиаф, филмите с Ален Делон и Луи дьо Фюнес, с Жана Моро и Марион Котияр, фенове сте на Жан-Мишел Жар, Люк Бесон, Коко Шанел или на Зидан и Мбапе…, сигурно сте искали да научите техния език...
Последният юлски литературен маршрут тръгва днес - 16-ти юли, и е посветен на района около столичната ул. "Цар Иван Асен II". Разходката под мотото “Улица "Цар Иван Асен II“, писатели, философи, бохеми“ е част от лятната програма за изкуство в града “Девет слона“ (VOL. 2 / Фантастични маршрути), която се организира от фондация..
Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..
На 20.07.25 в Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене в дисциплината Крос-кънтри олимпик, с цел провеждане на Държавен личен и отборен шампионат и популяризиране на планинското колоездене за хора от всички възрасти. “Това е отлична възможност столичани и гостите на града да избягат в планината. Да се наслаждават..