"Дните са дни на огромно вълнение, на страшно много емоция от една изпепеляваща любов. Дни на равносметка, които се случват в друга държава с възможност за съпоставка на начините на мислене, на ценностната система на това, което са ни учили родителите ни в европейския свят и това, което се случва в латиноамериканския свят. Една преоценка на живота. Разбира се тук природата участва много, защото по стечение на обстоятелствата когато живях в Мексико започнах да пиша тази книга и там всичко е по много. И бурите са страховити и любовта е по много, и чувствата и разделите са по-силни. Тази спокойно изливана чувственост и емоционалност в моите дни на размисъл беше като един контрапункт на това, което моят разум говореше, че трябва да се случи. Всеки от нас има нужда от тези несъществуващи дни, с които да си сравни календара", каза тя.
Освен това отбеляза, че хората от Латинска Америка макар да изглеждат наивни като децата имат една мъдрост заради връзката си с природата. По думите й е започнала да пише още като ученичка, но това са били едни плахи опити. Настоящият роман е бил написан когато тя е живяла в Мексико в моменти на размисъл, тъй като не е имала приятели българи там. Трите части са наречени приказки, защото:
"Всеки от нас има нужда от приказки, които да представляват в синтезиран вид неговата мечта, или неговата изчистена представа за доброто, злото, любовта, изборите нв живота и не на последно място почтеността", каза писателката. Корицата на допълненото издание е направена от нейната дъщеря Фиделия, както и графичното подреждане в книжното тяло. Илюстрациите са на Евгений Босяцки.
"Моят престой в Мексико вече като възрастен човек, осъзнал какво иска и какво търси беше едно изключително по-богато усещане за този свят, защото имах възможността да контактувам с много интересни хора, които също са успели в тяхната среда. Ректор, губернатор с по 4 езика, пътуващи в първа класа, космополити, но които същевременно не са лишени от тази чувственост и емоционалност", подчерта тя. И допълни:
"За мен престоят беше абсолютно качествен скок в целия ми живот, съвсем различно беше. Тотално преосмисляне на приоритетите, на битките, на моя собствен живот и тогава си дадох отговор на някои въпроси. Вие имате ли отговор на въпроса дали е по-хубаво да имаш един миг с някой, когото обичаш, или цял живот с някой, който теб те обича?"
В романа са събрани много индиански легенди, романтика и любов. Въпросите в книгата са може ли да стигнеш докрай, трябва ли да се изпепелиш, ако се изпепелиш какво ще остане след теб, децата ти как ще понесат всичко това? Ако от такава любов се роди дете, то ще бъде ли пригодно за нашия свят? Особено ако е мъж и има сериозна професия.
"Хората, с които съм споделила книгата, макар от различни възрасти, от различен пол и социални слоеве намират нещо за себе си в нея, което за мен е голям комплимент. Това значи, че тя е истинска, искрена.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..