Мая Донева работи в Брюксел, но сърцето ѝ е в България. Родена във Велико Търново, тя е дълбоко свързана с развитието на Карин дом във Варна. Един от създателите на Социалната чайна и менторската програма за младежи към нея. Била е генерален секретар на EASPD – Европейската асоциация на доставчици на социални услуги за хора с увреждания, а от една година е консултант на проекти в белгийската столица:
"Днес съм в една кола пълна с чайници, пътувам от Брюксел за София. 64 чайници от различни части на света, всеки има история, свързана с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София с ”Чайници и истории“, на 9 - във Велико Търново, на 10 - в Социалната чайна във Варна, така че направим пълен кръг. Всички тези събития са свързани с 10-годишнината на Социалната чайна, която подкрепя деца и младежи без родителска грижа. Първото събитие всъщност беше в Брюксел, затова и сега чайниците са на път обратно към България“.
Освен тези 64 чайника за изложбата, има над 160 за продажба, в подкрепа на менторската програма към Социалната чайна. „Започнахме да събираме тези чайници преди 2 години – някои са от антикварни магазини, други – от битаците в различни държави, има много от Бенелюкс, аз донесох един от Саудитска Арабия. Но решихме, че е субективно да свързваме всеки младеж с определен чайник. Намираме хора, които като разберат идеята ни или ни продават, или ни подаряват чайници. Моята любов към чая идва от прабаба ми, която ми даваше вечер при нея липов чай. Това е уют. Много е важно, ако не са ти се е случило, някой да ти го даде. Той идва с отношение, с грижа.“
„Имаме доста да наваксваме в социалната политика“ - категорична е Мая Донева. „Изискват се освен финанси, и визия - как да се подкрепят хората към смислен, индивидуален живот. Чайната подкрепи реформата в системата, появявайки в момент, когато нямаше подкрепа за моментите, в които младежите порастват. Системата трябва винаги да бъде предизвиквана."
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..