В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите:
"Община Мирково са 5 села, има разнообразие, спортен комплекс и различни културни мероприятия. Предстои ни традиционния събор на 18 май. Предприятията са Елаците Мед, Дънди Прешъс, Аурубис. Няма минерална вода, но има злато. Общината е много развита благодарение на г-жа Йотина, която е пети мандат кмет.
Младите се заддържат, ресторантите се пълнят рядко, но ходят по Балкана и се събират по домовете. Имаме кукерски клуб 50-60 човека, танцовият - също. Живеят около 1400 човека.
Винаги има работа. Все повече популяризираме селата, да се връщат хората да живеят. Всички улици са ни асфалтирани. Привлекателни сме с прекрасната природа. Имаме най-чистия въздух въпреки предприятията. Предлагат се къщи за гости, хотел. Имаме училище с около 100 деца, една детска градина и транспорт за децата от другите села.
В кукерския клуб имаме членове от 2 до 70 години. Празнувахме 10 години от създаването си, вече са казваме "Сурат", участваме по фестивалите и винаги печелим първи места. Всеки си шие сам костюмите, по-старите членове помагат."
Следващ гост ни е Станислав Стойков е учител по народни танци, създател на танцова школа по български народни танци:
"Получих покана от танцов клуб "Мирковско хоро" и предложих да се създаде и детски танцов състав. Стартирахме го от ноември, в две възрастови групи с приблизително 50 души. Децата са всеотдайни. Районът като че ли е закърмен с култура, много бързо поемат. Понякога деца на 2 и половина - 3 години могат да се включват с игри и забави, не толкова в сложни танци.
Пеем песни и играем игри, които са играли прабабите и прадядовците. Подготвили сме 25-минутна танцова програма с шопски танц и не само."
Марианна Горгорова е директор на ОУ „Георги Бенковски“ - с. Мирково:
Правим благотворителни базари, включват се родители. Подобрихме материалната база благодарение на общината. Имаме кабинет по музика с дарено пиано. Всички ученици изучават разширено музика. Имаме приет ученик в НМУ в София.
Стремим се да формираме знания и умения сред учениците, предлагаме различни клубове, иновативно училище сме с арт-клуб, търсим различни начини да провокираме най-доброто в учениците си. Най-важното е децата да се чувстват добре и да имат високи образователни резултати."
Райна Кенанова е управител на Спортен комплекс Мирково, където е и изнесеното ни студио:
"Спортният комплекс е бижуто на Община Мирково, открит е по европейски проект, на стойност над 5 милиона лв. Фитнес-залата е оборудвана с най-модерни уреди, има 3 маси за тенис и зала за билярд. Тук са и залите за репетиции на отделните състави - танцовия, куерския, духовия. Най-голямата атракция ни е откритият басейн. Имаме външни игрища - мини-футбол, тенис, волейбол и баскетбол, даваме топките и ползването безплатно. Стадионът е с трибуна за над 1000 души и има изкуствена трева.
Трябва да възпитаваме децата на дисциплина, чрез спорта ги учим на ред."
Последни гости са семейство Ивайла Цачева – преподавател по музика и Тодор Цачев – секретар на НЧ „Културен подем 2020“:
"Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с въпросителен поглед към жена ми. Нещата са премислени, най-вече заради децата. Израснал съм сред свобода на село. Като дойдохме тук, отваряме вратата и няма нужда от специални усилия децата да видят природа.
Ние сме авангарда много млади хора да не живеят в София. Децата ни са през две години, двете най-големи учат в НМУ и живеят в общежитие, прибират се за събота и неделя. По-малките са тук, 1 и 3 клас. Сложихме на кантар професионалния и личния живот." (Тодор)
"Униформата на оркестъра е важна, хората малко или много слушат и с очите си. Ще свирим на празника, ще покажем нова програма. Малкото село предлага много красив и спокоен живот." (Тодор)
"Много съм щастлива, че сме тук. Работя с деца, имам вдъхновението да свиря. Музиката дава удовлетворение и учи на търпение, любов и красота. Не е нужно децата да се занимават професионално с музика, но тя много възпитава." (Ивайла)
"Всички деца от първи клас нагоре свирят на пиано и са музикално грамотни, четат ноти, На София взимаме само хубавите неща - концерти, молове, иначе живеем сред природа. Работим това, което харесваме. За да си щастлив, трябва да поработиш върху него. Това са всекидневни усилия, мисли, компромиси.
В нашия регион с големите възможности нямаме роял. Не искаме на сцената да е право пиано. Културата отива на друго ниво, това ни е професионалната мечта.
Набра се маса от хора, които обединихме усилията си около читалище, което го учредихме - ще се борим за културен подем, което е и името му. Започнахме с детския духов оркестър, ето сега дойде такъв прекрасен хореограф като г-н Стойков. Най-трудно е да се намери човека, пари има. Извън всякакво съмнение, общината помага."
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..