В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите:
"Община Мирково са 5 села, има разнообразие, спортен комплекс и различни културни мероприятия. Предстои ни традиционния събор на 18 май. Предприятията са Елаците Мед, Дънди Прешъс, Аурубис. Няма минерална вода, но има злато. Общината е много развита благодарение на г-жа Йотина, която е пети мандат кмет.
Младите се заддържат, ресторантите се пълнят рядко, но ходят по Балкана и се събират по домовете. Имаме кукерски клуб 50-60 човека, танцовият - също. Живеят около 1400 човека.
Винаги има работа. Все повече популяризираме селата, да се връщат хората да живеят. Всички улици са ни асфалтирани. Привлекателни сме с прекрасната природа. Имаме най-чистия въздух въпреки предприятията. Предлагат се къщи за гости, хотел. Имаме училище с около 100 деца, една детска градина и транспорт за децата от другите села.
В кукерския клуб имаме членове от 2 до 70 години. Празнувахме 10 години от създаването си, вече са казваме "Сурат", участваме по фестивалите и винаги печелим първи места. Всеки си шие сам костюмите, по-старите членове помагат."
Следващ гост ни е Станислав Стойков е учител по народни танци, създател на танцова школа по български народни танци:
"Получих покана от танцов клуб "Мирковско хоро" и предложих да се създаде и детски танцов състав. Стартирахме го от ноември, в две възрастови групи с приблизително 50 души. Децата са всеотдайни. Районът като че ли е закърмен с култура, много бързо поемат. Понякога деца на 2 и половина - 3 години могат да се включват с игри и забави, не толкова в сложни танци.
Пеем песни и играем игри, които са играли прабабите и прадядовците. Подготвили сме 25-минутна танцова програма с шопски танц и не само."
Марианна Горгорова е директор на ОУ „Георги Бенковски“ - с. Мирково:
Правим благотворителни базари, включват се родители. Подобрихме материалната база благодарение на общината. Имаме кабинет по музика с дарено пиано. Всички ученици изучават разширено музика. Имаме приет ученик в НМУ в София.
Стремим се да формираме знания и умения сред учениците, предлагаме различни клубове, иновативно училище сме с арт-клуб, търсим различни начини да провокираме най-доброто в учениците си. Най-важното е децата да се чувстват добре и да имат високи образователни резултати."
Райна Кенанова е управител на Спортен комплекс Мирково, където е и изнесеното ни студио:
"Спортният комплекс е бижуто на Община Мирково, открит е по европейски проект, на стойност над 5 милиона лв. Фитнес-залата е оборудвана с най-модерни уреди, има 3 маси за тенис и зала за билярд. Тук са и залите за репетиции на отделните състави - танцовия, куерския, духовия. Най-голямата атракция ни е откритият басейн. Имаме външни игрища - мини-футбол, тенис, волейбол и баскетбол, даваме топките и ползването безплатно. Стадионът е с трибуна за над 1000 души и има изкуствена трева.
Трябва да възпитаваме децата на дисциплина, чрез спорта ги учим на ред."
Последни гости са семейство Ивайла Цачева – преподавател по музика и Тодор Цачев – секретар на НЧ „Културен подем 2020“:
"Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с въпросителен поглед към жена ми. Нещата са премислени, най-вече заради децата. Израснал съм сред свобода на село. Като дойдохме тук, отваряме вратата и няма нужда от специални усилия децата да видят природа.
Ние сме авангарда много млади хора да не живеят в София. Децата ни са през две години, двете най-големи учат в НМУ и живеят в общежитие, прибират се за събота и неделя. По-малките са тук, 1 и 3 клас. Сложихме на кантар професионалния и личния живот." (Тодор)
"Униформата на оркестъра е важна, хората малко или много слушат и с очите си. Ще свирим на празника, ще покажем нова програма. Малкото село предлага много красив и спокоен живот." (Тодор)
"Много съм щастлива, че сме тук. Работя с деца, имам вдъхновението да свиря. Музиката дава удовлетворение и учи на търпение, любов и красота. Не е нужно децата да се занимават професионално с музика, но тя много възпитава." (Ивайла)
"Всички деца от първи клас нагоре свирят на пиано и са музикално грамотни, четат ноти, На София взимаме само хубавите неща - концерти, молове, иначе живеем сред природа. Работим това, което харесваме. За да си щастлив, трябва да поработиш върху него. Това са всекидневни усилия, мисли, компромиси.
В нашия регион с големите възможности нямаме роял. Не искаме на сцената да е право пиано. Културата отива на друго ниво, това ни е професионалната мечта.
Набра се маса от хора, които обединихме усилията си около читалище, което го учредихме - ще се борим за културен подем, което е и името му. Започнахме с детския духов оркестър, ето сега дойде такъв прекрасен хореограф като г-н Стойков. Най-трудно е да се намери човека, пари има. Извън всякакво съмнение, общината помага."
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..