В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите:
"Община Мирково са 5 села, има разнообразие, спортен комплекс и различни културни мероприятия. Предстои ни традиционния събор на 18 май. Предприятията са Елаците Мед, Дънди Прешъс, Аурубис. Няма минерална вода, но има злато. Общината е много развита благодарение на г-жа Йотина, която е пети мандат кмет.
Младите се заддържат, ресторантите се пълнят рядко, но ходят по Балкана и се събират по домовете. Имаме кукерски клуб 50-60 човека, танцовият - също. Живеят около 1400 човека.
Винаги има работа. Все повече популяризираме селата, да се връщат хората да живеят. Всички улици са ни асфалтирани. Привлекателни сме с прекрасната природа. Имаме най-чистия въздух въпреки предприятията. Предлагат се къщи за гости, хотел. Имаме училище с около 100 деца, една детска градина и транспорт за децата от другите села.
В кукерския клуб имаме членове от 2 до 70 години. Празнувахме 10 години от създаването си, вече са казваме "Сурат", участваме по фестивалите и винаги печелим първи места. Всеки си шие сам костюмите, по-старите членове помагат."
Следващ гост ни е Станислав Стойков е учител по народни танци, създател на танцова школа по български народни танци:
"Получих покана от танцов клуб "Мирковско хоро" и предложих да се създаде и детски танцов състав. Стартирахме го от ноември, в две възрастови групи с приблизително 50 души. Децата са всеотдайни. Районът като че ли е закърмен с култура, много бързо поемат. Понякога деца на 2 и половина - 3 години могат да се включват с игри и забави, не толкова в сложни танци.
Пеем песни и играем игри, които са играли прабабите и прадядовците. Подготвили сме 25-минутна танцова програма с шопски танц и не само."
Марианна Горгорова е директор на ОУ „Георги Бенковски“ - с. Мирково:
Правим благотворителни базари, включват се родители. Подобрихме материалната база благодарение на общината. Имаме кабинет по музика с дарено пиано. Всички ученици изучават разширено музика. Имаме приет ученик в НМУ в София.
Стремим се да формираме знания и умения сред учениците, предлагаме различни клубове, иновативно училище сме с арт-клуб, търсим различни начини да провокираме най-доброто в учениците си. Най-важното е децата да се чувстват добре и да имат високи образователни резултати."
Райна Кенанова е управител на Спортен комплекс Мирково, където е и изнесеното ни студио:
"Спортният комплекс е бижуто на Община Мирково, открит е по европейски проект, на стойност над 5 милиона лв. Фитнес-залата е оборудвана с най-модерни уреди, има 3 маси за тенис и зала за билярд. Тук са и залите за репетиции на отделните състави - танцовия, куерския, духовия. Най-голямата атракция ни е откритият басейн. Имаме външни игрища - мини-футбол, тенис, волейбол и баскетбол, даваме топките и ползването безплатно. Стадионът е с трибуна за над 1000 души и има изкуствена трева.
Трябва да възпитаваме децата на дисциплина, чрез спорта ги учим на ред."
Последни гости са семейство Ивайла Цачева – преподавател по музика и Тодор Цачев – секретар на НЧ „Културен подем 2020“:
"Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с въпросителен поглед към жена ми. Нещата са премислени, най-вече заради децата. Израснал съм сред свобода на село. Като дойдохме тук, отваряме вратата и няма нужда от специални усилия децата да видят природа.
Ние сме авангарда много млади хора да не живеят в София. Децата ни са през две години, двете най-големи учат в НМУ и живеят в общежитие, прибират се за събота и неделя. По-малките са тук, 1 и 3 клас. Сложихме на кантар професионалния и личния живот." (Тодор)
"Униформата на оркестъра е важна, хората малко или много слушат и с очите си. Ще свирим на празника, ще покажем нова програма. Малкото село предлага много красив и спокоен живот." (Тодор)
"Много съм щастлива, че сме тук. Работя с деца, имам вдъхновението да свиря. Музиката дава удовлетворение и учи на търпение, любов и красота. Не е нужно децата да се занимават професионално с музика, но тя много възпитава." (Ивайла)
"Всички деца от първи клас нагоре свирят на пиано и са музикално грамотни, четат ноти, На София взимаме само хубавите неща - концерти, молове, иначе живеем сред природа. Работим това, което харесваме. За да си щастлив, трябва да поработиш върху него. Това са всекидневни усилия, мисли, компромиси.
В нашия регион с големите възможности нямаме роял. Не искаме на сцената да е право пиано. Културата отива на друго ниво, това ни е професионалната мечта.
Набра се маса от хора, които обединихме усилията си около читалище, което го учредихме - ще се борим за културен подем, което е и името му. Започнахме с детския духов оркестър, ето сега дойде такъв прекрасен хореограф като г-н Стойков. Най-трудно е да се намери човека, пари има. Извън всякакво съмнение, общината помага."
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..