Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица от лекции "Бележки от германската фотография" ще представи Гьоте-институт

Изкуствоведът доц. д-р Катерина Гаджева разказа в "Радиокафе"

Снимка: Радио София

В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век,

Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи.

Голяма част от тези образи са дело на фотографи с германски произход, които оставят ярка следа в развитието на медията.

Фотографията в голяма степен е свързана с приложното и изобразително изкуство, ражда се през 19 век като резултат от научни и технически открития, за да поеме през бурното си развитие през 20 век.

Тематичните лекции представят петима автори от Германия, работили в началото на ХХ век. Техните естетически и философски възгледи не само за фотографията, но и за изкуството въобще, ще бъдат основните фокусни точки в лекциите на доц. д-р  Катерина Гаджева.

Началото на тематичната поредица бе поставено на 24 април в Залата за събития на Гьоте-институт с Хайнрих Кюн. Фотографията като произведение на изкуството"

Хайнрих Кюн (1866-1944) е водеща фигура в европейския пикторализъм и пламенен защитник на идеята, че фотографското изображение може да има въздействието на изящно произведение на изкуството. Той разработва гумбихроматната техника за отпечатване на изображения, която му позволява да променя контрастите и яркостта в композициите, както и да експериментира с хартии и пигменти. Любимите сюжети на Кюн са семейните сцени, портретите на съпругата и децата му, както и старателно подредените натюрморти.

 Следващите събития са на 29 май, 19 юни, 9 октомври и 13 ноември, от 18:30 часа, в голямата зала на института.

На 29 май ще чуем за "Хана Хьох. Жените и Дада".

На 19 юни "Карл Блосфелд. Природата като вдъхновение".

На 9 октомври Аугуст Зандер. "Хората на ХХ век".

На 13 ноември "Хайнрих Хофман. Фотография и пропаганда".

Доцент д-р Катерина Гаджева  е изкуствовед, доцент в Институт за изследване на изкуствата към БАН. Занимава се с история и теория на фотографията и с изучаване на българското изкуство от втората половина на ХХ век. Преподавател е в Нов български университет, водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски" и Националната художествена академия. Автор е на статии свързани с българската и световната фотография.

В предаването "Радиокафе" доцент Гаджева разказа повече.

Идеята е да се погледне в по-широк план, лекциите да са свързани с някакви явления от германската фотография, които  да намират по-широк отзвук, да се направи един преход между минало и настояще, между Германия и другите страни и всичко това в някаква степен е условно, тъй като и самите автори не всички са през цялото време в Германия, посочи тя.

“Наистина има типични за германската фотография проблеми, но и някак ни се иска да излезем извън тях, за да можем да включим повече и от други, съседни страни, които обменят непрекъснато автори, произведения, концепции, идеи, включително и България, защото в тази първа половина на 20 век българите имат много комуникация с Германия конкретно, така че за нас това е тема, която е много полезна за разглеждането на собствената ни фотографска действителност", изтъкна доц. д-р Катерина Гаджева.

Всички лекции са с вход свободен, без предварително записване.

Още интересни аспекти  за силата, въздействието, влиянието и развитието на фотографията, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00