В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век,
Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи.
Голяма част от тези образи са дело на фотографи с германски произход, които оставят ярка следа в развитието на медията.
Фотографията в голяма степен е свързана с приложното и изобразително изкуство, ражда се през 19 век като резултат от научни и технически открития, за да поеме през бурното си развитие през 20 век.
Тематичните лекции представят петима автори от Германия, работили в началото на ХХ век. Техните естетически и философски възгледи не само за фотографията, но и за изкуството въобще, ще бъдат основните фокусни точки в лекциите на доц. д-р Катерина Гаджева.
Началото на тематичната поредица бе поставено на 24 април в Залата за събития на Гьоте-институт с Хайнрих Кюн. Фотографията като произведение на изкуството"
Хайнрих Кюн (1866-1944) е водеща фигура в европейския пикторализъм и пламенен защитник на идеята, че фотографското изображение може да има въздействието на изящно произведение на изкуството. Той разработва гумбихроматната техника за отпечатване на изображения, която му позволява да променя контрастите и яркостта в композициите, както и да експериментира с хартии и пигменти. Любимите сюжети на Кюн са семейните сцени, портретите на съпругата и децата му, както и старателно подредените натюрморти.
Следващите събития са на 29 май, 19 юни, 9 октомври и 13 ноември, от 18:30 часа, в голямата зала на института.
На 29 май ще чуем за "Хана Хьох. Жените и Дада".
На 19 юни "Карл Блосфелд. Природата като вдъхновение".
На 9 октомври Аугуст Зандер. "Хората на ХХ век".
На 13 ноември "Хайнрих Хофман. Фотография и пропаганда".
Доцент д-р Катерина Гаджева е изкуствовед, доцент в Институт за изследване на изкуствата към БАН. Занимава се с история и теория на фотографията и с изучаване на българското изкуство от втората половина на ХХ век. Преподавател е в Нов български университет, водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски" и Националната художествена академия. Автор е на статии свързани с българската и световната фотография.
В предаването "Радиокафе" доцент Гаджева разказа повече.
Идеята е да се погледне в по-широк план, лекциите да са свързани с някакви явления от германската фотография, които да намират по-широк отзвук, да се направи един преход между минало и настояще, между Германия и другите страни и всичко това в някаква степен е условно, тъй като и самите автори не всички са през цялото време в Германия, посочи тя.
“Наистина има типични за германската фотография проблеми, но и някак ни се иска да излезем извън тях, за да можем да включим повече и от други, съседни страни, които обменят непрекъснато автори, произведения, концепции, идеи, включително и България, защото в тази първа половина на 20 век българите имат много комуникация с Германия конкретно, така че за нас това е тема, която е много полезна за разглеждането на собствената ни фотографска действителност", изтъкна доц. д-р Катерина Гаджева.
Всички лекции са с вход свободен, без предварително записване.
Още интересни аспекти за силата, въздействието, влиянието и развитието на фотографията, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Виргиния Захариева издаде нов сборник с поезия “Пръски”. Премиерата на новата стихосбирка ще бъде на 29 април в София, до градинката срещу Царския дворец. “Тези стихове са писани само през лятото, когато се опитвам да вляза в себе си и да забравя всичките си личности в града, отговорности и каквото и да е. Тогава тази природа влиза в едно..
След руско нападение в Киев и други градове американския президент Доналд Тръмп коментира случващото се с остри изказвания по адрес както на украинския президент, така и спрямо руския . Усеща се едно нетърпение от администрацията. Тази седмица Тръмп заплаши украинския президент Володимир Зеленски, че може да се оттегли от..
Артистичната радиоличност Яна Спиридонова ще ни радва вече и от дигиталната среда, като водеща на втория сезон на Damacast - един от добре познатите подкасти на Българското национално радио. В Damacast 2 ще се споделят възгледи за живота, тялото, взаимоотношенията и себепознанието. Яна Спиридонова каза, че от новия сезон на подкаста са..
Преди броени дни на музикалния пазар излязоха новите ремикси на сингъла “Handle That” на Живко Йорданов (Artone). Официално парчето излезе преди година, през май 2024 г. с вокалите на Симо. Пред Радио София Живко Йорданов (Artone) сподели, че по ремиксите е работил в екип с професионалисти от Палма де Майорка. "Наистина мога да..
Анимацията в момента се разраства много бързо и постоянно се променя, като освен творчески, секторът може да бъде и икономически двигател. Българските аниматори са се заели със задачата да развиват анимация насочена към широка аудитория у нас, коментира пред Радио София председателят на Асоциацията на анимационните продуценти Димитър Петров...
Децата, отглеждани и възпитавани в детски ясли, намаляват. От 2022 година насам осигуреността с места в детски ясли е замръзнала на няма и 20%, съобщава БГНЕС, позовавайки се на данни от националната статистика. Близо 31 хиляди деца се отглеждат и възпитава в детски ясли в България, където функционират общо 839 самостоятелни детски ясли и яслени..
Каузата, на която се е отдала Кристина Добрева, е свързана с възпитанието на бъдещото поколение - децата и подрастващите. В предаването “Добър вечер, София“ с нея разговаряхме какви са причините за това, децата от ранна възраст да изпитват неувереност в комуникацията и създаването на приятелства, как ние възрастните можем да им помогнем,..