На 13 май 2024 г. Националният политехнически музей навърши 67 години от своето създаване.
По този празничен повод неговият екип кани жителите и гостите на столицата на специално подготвената нова изложба "310 години пишеща машина“ (визуална история). Повече за еволюцията на пишещата машина и приносът й за човечеството, разказа кураторът Младен Манев.
"Всяка година се опитваме да отбележим нашия рожден ден с някаква тематична изложба“, посочи Младен Манев.
Еволюцията започва през 1714 г. Тогава в Англия се появява първият патент на някакво устройство, пишещо и транскрибиращо букви, но това е само патент. Първата сглобена, асамблирана пишеща машина се появява на пазара 160 години по-късно, през 1872 година.
Пишещата машина е уникално явление в историята на техниката. Едва ли има друго подобно техническо приспособление, подпомогнало толкова човешкото развитие, образование и комуникация през последните три века. Съпоставима е единствено с откриването на електрическата енергия и приложенията ѝ в техническото развитие и технологиите.
Тя революционизира индустрията като става едно от най-широко произвежданите технически приспособления в световен мащаб, преди появата на смартфоните. Тази иновация създава изцяло нов сектор на заетост - длъжността офис служител/служителка и бележи началото на равнопоставеност между половете.
Пишещата машина служи и като катализатор за еманципацията на жените. Благодарение на нея жените навлизат масово в работна среда, придобиват независимост и финансова стабилност. Приспособлението предоставя възможност на милиони жени да изразяват своите идеи, да допринасят за обществения дискурс и да участват пълноценно в различни аспекти на живота.
Нещо повече, пишещата машина се превръща в неразделен спътник на някои от най-великите автори в европейската и световна история. Много известни писатели използват тези приспособления, за да създадат литературните шедьоври, които днес познаваме. Техният избор да пишат на пишещи машини не е случаен - те ценят надеждността, прецизността и лекотата на използване на тези устройства.
„Телефоните, интернета, комуникацията и писането са нейното съвременно наследство в средата на 20 и 21 век. Благодарение на пишещата машина създаваме изцяло нова индустрия“, посочва още кураторът
Основното, което пишещата машина даде и продължава да дава на света и което завинаги ще остане в историята, е, че благодарение на нейната технология тя спомага за глобалното ограмотяване на населението.
От 1905 година, докато не навлиза компютърът, пишещата машина е най-отгоре в пирамидалната йерархия, отбеляза Младен Манев.
Експозицията може да бъде видяна в Националния политехнически музей до края на годината.
От тракането на клавишите до уникалната ѝ естетика, трайната романтика около пишещата машина продължава.
Още от интересния разговор на Христина Иванова, чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...