Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сценичното изкуство в помощ на опазването на околната среда

Снимка: Радио София

На 21 май 2024 г. (вторник), от 18 часа, в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" – София ще бъде представен иновативният подход за устойчиво развитие в културния сектор "Театър на колела", разработен от екипа на италианската компания Mulino ad Arte. Екипът на Фондация за предприемачество, култура и образование (ФПКО) отправя специална покана към работещите в сферата на културата, експертите в областта на сценичното изкуство и любителите на театъра да посетят събитието. То е с вход свободен и ще се проведе в рамките на един час.

Системата "Театър на колела" е уникален формат, който предлага забавно, оригинално и екологично преживяване за публиката. Театралните постановки се захранват с помощта на велосипеди, включени в система за генериране на електроенергия. Това намалява негативното въздействие върху околната среда и позволявайки на зрителите да допринесат за съхранението на планетата и нейните ресурси, като се превръщат в активни участници в театралните събития.

Инициативата е част от дейностите, заложени в програмата на проекта Green E.Th.I.Cs - Green Experience Through Theatre Inspiring Communities. Това е европейски проект, който цели да повиши осведомеността за климатичните промени чрез средствата на сценичните изкуства. С помощта на редица културни инициативи, той се стреми към повишаване на гражданската ангажираност и стимулиране на критичното мислене и проактивността по отношение на Европейския зелен пакт. Целият проект среща 18 партньори от 12 държави и той се реализира в продължение на 4 години. Подробности по темата разказа Мария Велева.

По думите й "Театър на колела" до момента не е правен у нас, но в Природонаучен музей "Черни Осъм" е била представена инициативата "Кино на колела". Тя сподели, че в началото на постановката ще има един кратък монолог на Даниеле Ронко, който ще разказва истории докато кара колело.

"Той се изморява, но това е част от драматургията на самия спектакъл и е свързано точно с усилието, което всички ние трябва да положим, когато говорим за опазването на околната среда и изисква някакво действие", каза тя. И допълни:

"Това, което на нас ни предстои е да работим върху спектакъл, който ще бъде с премиера на 30 юли. Работим с артиста Михаил Сървански, режисьор е Веселин Петров, а сценарият е на Иван Станчев. Това е нашият артистичен екип, като с тях в началото започнахме с научно достоверна информация, която е свързана с опазването на околната среда. Защо е важно да се запази биологичното разнообразие и всички тези теми са част от нашето ежедневие, но просто не им обръщаме много внимание. Фокусът в спектакъла е да се повдигнат въпроси и към публиката, за да може да се обостри критичното ни мислене по темата и сами да открием отговорите доколко нашите действия са в синхрон с опазването на околната среда и дали самите ние бихме искали да предприемем нещо", заяви Велева.

По думите й преди представлението посетителите ще се качат на колелата, за да може да се генерира достатъчно енергия, за да започне той. Карането на колело няма задължителен характер и е по желание. През юли ще бъдат проведени 5 уъркшопа, като три от тях ще бъдат водени от български артисти, а другите от артисти от Португалия и Сърбия.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00