Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект и медицината

Снимка: Pixabay

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди се връчват само на български студенти по медицина, като право на участие имат студенти по медицина завършили втори курс. Конкурсът и темата на есето се обявява официално на 7 април 2024 г., а победителите ще бъдат обявени на официална церемония на 2 юни. Подробности разказа д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Център за защита правата на пациентите.

По думите му до момента 69 кандидати са подали своите есета, което е с 10 повече от предходната година. Това е така, тъй като темата е интересна и все повече хора се интересуват от AI. Според д-р Кацаров изкуственият интелект ще измести медиците от професията им:

"По отношение на диагностиката това може да се види и с просто око. Ако например ние сравняваме рентгенов образ, или лабораторни изследвания, ние ги сравняваме на базата на опита, който сме натрупали и това, което сме виждали преди това. А изкуственият интелект може да направи сравнение с милиарди такива образи правени по цял свят. И това да го направи за части от секундата и да изчисли в проценти какви са най-големите вероятности за една, или за друга, или за трета диагноза. Така, че аз мисля, че тук възможностите са огромни и това е добре, защото в крайна сметка медицината е за пациентите."


Той посочи, че почти всяка болница у нас има, или се готви да включи в работата си роботи. В някои етични аспекти човешкият фактор няма да бъде изместен от AI, тъй като зад роботите стои човек. Освен това каза, че журито ще акцентира върху начина на разсъждение на студентите. 

Кой би носил отговорност за грешки допуснати от AI?

"Няма ясен отговор в момента кой носи отговорността, защото не е изключено да бъде допусната грешка - техническа, математическа, или някаква друга и от това да пострада човек. Това е много съществен въпрос, на който тепърва правото трябва да отговори кой в крайна сметка ще бъде отговорен", каза д-р Кацаров.

Той отбеляза, че AI допринася много, като в момента върши доста от нещата, които са трудоемки и досадни, но ще започне да върши и работата на лекарите. Специалистът заяви, че технологиите дават своя отпечатък, което се вижда и при лекарствата, не само в хирургията, вижда се и във възможностите за отдалечена диагностика. По думите му най-добрият начин да се попречи на развитието на медицината е да се забранят новите технологии. Д-р Кацаров поясни, че сме пропуснали възможността страната ни да бъде водеща в здравния туризъм, защото:

"Една от причините е тази - забраняваме да се разкриват дейности, ограничаваме конкуренцията между лечебните заведения. Вместо да плащаме за дейност започваме да плащаме издръжка на болници и в резултат на това качеството на медицинското обслужване намалява и пациентите търсят по-добро качество в съседните страни. Вместо да печелим ние от здравен туризъм, печелят чужди икономики. А бихме могли, това е изключително печеливша дейност. Тя е много по-печеливша от обикновения туризъм."

Като всяко ново нещо пациентите биха се страхували да се оставят на манипулации на изкуствен интелект. Относно противопоставянето на лекари и пациенти д-р Кацаров каза, че това е така, заради начина, по който се управлява здравната система.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00