Дигиталната езикова платформа за Български езикови ресурси онлайн (БЕРОН) – версия на официалния правописен речник на българския език, вече помага на ученици и възрастни, които държат да се изразяват добре и да пишат правилно думите, да спазват граматичните правила.
Съдържанието на БЕРОН се разработва от езиковеди от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН – институцията, която съдейства за осъществяването на националната езикова политика и е натоварена от държавата да проучва езиковата практика и да кодифицира книжовните норми.
В разработването на платформата е участвал изкуствен интелект, създаден от учени от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.
Платформата е почит към Петър Берон, който преди 200 години създава своя "Буквар с различни поучения", по-популярен като Рибния буквар.
Дигиталният речник включва над 2,4 млн. форми и е озвучен е с гласа на актрисата Гергана Стоянова.
"Идеята е БЕРОН да се развива, но и да е устойчив във времето, отбеляза пред БНР-Радио София проф. д-р Руска Станчева от Института за български език към БАН, ръководител и инициатор на проекта за платформата. – Думите са структурирани според техните граматични особености, което означава, че това е и един граматичен речник на българския език. Освен това към отделни категории думи има и една рубрика Особености на думата. Очакваме платформата да се превърне в инструмент за повишаване на грамотността и езиковата култура. Ще бъде полезна и за всички български училища у нас и по света, да помага на учениците от първия до последния клас."
Достъпът е безплатен, не се изисква регистрация. Може да се прави справка, както през компютър, така и през таблет и телефон.
Имейлът и телефонът за езикови справки остават като канали, допълни проф. Станчева. Ще се търсят и други възможности за въпроси и отговори.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..