"Бейкър се слави като режисьор на нишови филми. Той представя маргинализираните хора от американското общество", разказа пред БНР-Радио София киноведът Лазар Хрисимов. И добави, че това е първият американски режисьор от 13 години насам, който взема Златна палма.
В речта си победителят сподели, че бъдещето на киното е в киносалоните, като колективно преживяване.
Голямата награда на фестивала - Grand Prix бе присъдена на "Всичко, което си представяме като светлина" на индийката Паял Кападия.
Наградата за най-добър актьор бе присъдена на Джеси Племънс за ролята си във филма "Видове доброта" на Йоргос Лантимос. Гръцкият режисьор е познат на публиката с филми като "Омарът", "Фаворитката" и "Клети създания".
Филмът "Емилия Перес" бе отличен с две награди: едната е колективна за най-добра актриса на Селена Гомес, Зоуи Салдана, Адриана Пас и Карла София Гаскон, както и наградата на журито.
Призът за режисура взе португалецът Мигел Гомеш с филма "Голямата обиколка". Своеобразно завръщане на португалското кино на сцената на фестивала, коментира Лазар Хрисимов.
Иранският режисьор Мохамад Расулоф си тръгна със Специалната награда на фестивала за своя филм "Семето на свещената смокиня" - политически филм за репресиите в днешен Иран.
Наградата за сценарий получи французойката Корали Фаржа за "Вещество" - body horror с Деми Мур в главната роля.
"Въпреки разочарованията на филми от големи режисьори като Франсис Форд Копола, Дейвид Кроненберг, Паоло Сорентино - да кажем, че тези творци не взеха нищо, бих казал, че е година на дебюти. Година на нови открития и изненади", каза в заключение Хрисимов.
Повече за финала на 77-ото издание на фестивала в Кан чуйте в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..