Цветните фотографии ще поставят под светлината на прожекторите децата, които посещават семейния център "Посока“ на Фондация "Конкордия България“.
Фотографиите са дело на социалния работник Аниния Боева, която съчетава изключително умело професия и хоби, за да създаде истински произведения на изкуството, които разказват истории. В направата на всяка една снимка са вложени усещанията и опита от ежедневната работа на социалния работник с децата от центъра и са уловени най-искрените им и неподправени емоции.
Семейният център “Посока“ на Фондация “Конкордия България“ работи с деца в неравностойно положение. Там те могат да разчитат на подкрепа от социален работник, педагог, психолог, преподаватели по изкуства или професионални треньори. В него те имат възможност да посещават различни дейности и ателиета, като например ателие по шах, кулинарно и арт ателие, групи по развитие на социални умения, планински преходи и екскурзии, тренировки по катерене и плуване.
Заниманията помагат на децата в неравностойно положение да развиват различни ключови умения, да се социализират и да повярват в себе си и своите възможности.
Фондация Конкордия България“ е международна независима организация, която подкрепя вече 15 години деца, младежи и семейства от уязвимите групи. Мисията на Фондацията е да осигури на всяко дете в нужда шанс за щастливо и здраво детство.
Фондацията е част от международната мрежа на организацията в обществена полза „Конкордия“, която осъществява социални проекти с общественополезна дейност в България, Румъния, Република Молдова, Австрия и Косово. Организацията разполага с административни офиси в Австрия, Германия и Швейцария.
Събеседници в предаването „Радиокафе“ бяха Ивета Бебова, комуникатор на Фондация "Конкордия" и Аниния Боева, автор на фотографиите и социален педагог, за да разкажат повече, като организатири на изложбата.
Аниния Боева разкри, че за първи път създава такава изложба, която съчетава хобито й и професионалната й работа в Центъра.
"Нямам абсолютно никакъв опит в нещо подобно, дори от сравнително скоро започнах да се занимавам с фотография, отпреди една година", посочи тя и допълни,че иначе снима от дете и когато днес снима децата и вижда вълнението им, често се връща в онова време. Фотографиите са изцяло цветни, защото авторката е убедена, че за децата цветната фотография е по-подходяща. По думите й идеята за изложбата е много спонтанна и се ражда при едно разчистване на офиса.
“Колегите откриха стари снимки на децата в книжен формат и започнаха да се шегуват, че ще правим изложба. Дойде моят координатор и ми каза - събираш снимките и правим изложба“, разказва Аниния Боева, за която всичко изглеждало невероятно, докато и последния детайл по организацията на експозицията не бил осъществен. Фотосите са портретни и такива, които представят дейностите на Център „Посока“.
Авторката на изложбата „Детският свят на фокус“ със сигурност помни всеки кадър. Детските лица са щастливи и не само лицето, а цялото тяло изпраща послание.
„Не мисля, че основната заслуга за снимките е моя, по-скоро тя е на самите деца, тонът е тяхната история“, категорична е Аниния Боева.
“На откриването сме поканили наши партньори, приятели на фондацията, други организации и официални лица от страна на Столичната община, тъй като Семейният център "Посока" е делегирана услуга от общината“, уточни Ивета Бебова – комуникатор на фондация „Конкордия“.
Експозицията ще се открие на 31 май, от 11 часа в Мраморното фоайе на Столичната библиотека и ще може да се види до 9 юни.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..