UNICEF обръща внимание и на мненията на подрастващите, събрани в допитването "Нашите права. Нашето бъдеще. Европа, в която искаме да живеем", проведено сред над 9200 деца в ЕС, включително от България. Подрастващите дават конкретни препоръки към политиците в 10 ключови сфери, включително образование, психично здраве, безопасност и климатични промени.
Статистиката показва, че 75% от децата биха искали да учат житейски умения в училище. 66% от тях усещат, че натискът в училище има отрицателен ефект върху психичното им здраве. 50% се чувстват в безопасност онлайн, а по-малко от половината се чувстват в безопасност в училище. 80% от децата в Европа са обезпокоени от разрастването на конфликтите по света. 70% от децата искат повече възможности за участие във вземането на решения, които ги засягат. Подробности разказа Елена Атанасова, директор "Програми и мониторинг правата на детето" в UNICEFБългария, както и Нина Харалампиева, ученичка във Френския лицей "Виктор Юго".
"От доста проучвания се вижда, че децата са информирани повече от техните родители, особено по теми, за които родителите не проявяват интерес, защото може би не им се струват актуални, като климатичните промени. И наистина излиза, че чрез децата възрастните хора научават важни факти, но също така и възможности за по-практично отношение по определени сфери и иновативни практики", каза Атанасова. Тя отбеляза, че това, което е много важно е, че децата особено по време на избори дават конкретни препоръки.
"Със социалните мрежи доста се развива информацията, която достига до нас като деца, защото на мен лично много пъти ми се е случвало да разговарям с роднини, или приятели и някаква информация, която достига до тях съм я научила само и единствено от някаква социална мрежа", каза Харалампиева.
Опасност ли представлява интернет за младите?
"Със сигурност има опасност от социалните мрежи, защото има риск да си зле информиран", каза Харалампиева. Според думите й образователната система не набляга на социалните мрежи и дигиталната ера, защото това е лимитирана тема.
Атанасова посочи, че в образованието децата искат освен традиционните предмети да изучават умения, които да им бъдат в помощ към променящата се среда.
Чува ли се гласът на децата?
По думите на Атанасова първото нещо е да се създадат условия да бъдат изслушвани, а една от темите, по които те искат да говорят е темата за психичното здраве. Относно индивидуалния модел на обучение, който се прилага в редица европейски държави Харалампиева каза, че той е иновативен и той няма как да попречи, а само може да подпомогне на развитието на едно дете.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..