"Как се сприятелих с един комар или разкази от пандемията" е новият сборник с разкази от Иван Димитров.
Писателят бе гост в предаването "Радиокафе", където разказа за своята книга.
"Мисля, че пандемията е много важен период от нашето съществуване, който бележи 20-те години на този век" - отвърна той, попитан защо е трябвало да издава тази книга. "Неразумно е да сте скептични, защото книгата е доста смешна", посочи Димитров.
"Доста от читателите ми казаха, че са се смяли супер много. Разбирам ги, защото част от разказите са доста хумористични и абсурдистки, а два от тях се състоят изцяло от цитати от двама основни герои от времето на пандемията – генерал Мутафчийски и проф. Кантарджиев",каза Димитров.
Един от разказите, който е наречен "Гимнастика" призовава: " Време е за гимнастика, готови ли сте?" Нека преди добре да ги изпотим, първо да раздвижим своите антитела, защото вече не е важно какво тяло, а какво антитяло имаш!".
По време на пандемията си раздвижвахме антителата, превърнахме се в антитела, каза той.
"Антителата бяха много водеща тема в тази масова психоза в която попаднахме всички тогава, в този поток, който ни всмука, в цялото медийно заливане с неща и безкрайните спорове с какви ли не хора в социалните мрежи, на екзистенциални теми, като тази, че вирусът е прекалено малък и минава през маската и как няма смисъл да носим маски. Моите антитела имат много спомени за този период", посочи писателят.
Какъв спомен трябва да остави този период в нашето развитие, този исторически отрязък свързан както както със страха, изолацията, така и с парадоксалния уют ?
"Аз се чувствах в някакви моменти доста уютно по време на пандемията, в края на януари. Напуснах работата си като журналист, постъпих на работа в театър, дойде март и театрите затвориха и реално аз, въпреки пандемичната самота, имах време да прочета доста книги, да понапиша някои неща, не само тези разкази. Бях в един по-облекчен режим на съществуване, който въпреки цялата психоза по това време, и въпреки че доста хора си отидоха, пазя и някакви топли чувства и винаги е така, когато говорим за нещо отминало", сподели Иван Димитров.
"И когато излезеш от "новото нормално" и се върнеш в "старото нормално", нещата ти изглеждат по някакъв начин различни или същите. И да, по някакъв начин светът се промени като остана същият. Това е сборник от разкази - от изречение до 7-8 страници", допълни той.
"Когато всичко това свърши, искам всичко да е същото и нищо да не е както преди", добави Димитров.
Мислех, че темата за пандемията ще остане по задълго в общественото пространство, като нещо, което много повлия на съществуването ни. За съжаление избухна войната, около която отново се завъртя всичко днес тя е позатихнала малко като тема. Тази в Украйна, след това дойде тази в Палестина, така че от пандемията насам ние живеем в някаква ненормалност, живеем в свят, който не си представяхме през 2019 година, че ще обитаваме", изтъкна писателят.
Защо не е учудващо, че човек би могъл да се сприятели с един комар и още от словесните щрихи на поета, писател и драматург Иван Димитров, за времето тогава и сега, защо не всеки човек умее да се информира, но всеки обича да се осведомява и други интересни аспекти чуйте в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..