Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В най-новата си експозиция

J. Pank интерпретира темата за жената в Игрите - дни преди 33-тата Олимпиада

J.Pank (с очилата) на отриването на изложбата Снимка: Софийски арсенал-музей за съвременно изкуство

Празничният дух на предстоящите Олимпийски игри в Париж може да се усети в изложбата "Игрите", подредена в арт пространството на Софийски арсенал-Музей за съвременно изкуство. Творбите на J. Pank (Йордан Панков) са направени специално за експозицията, специално за това пространство по поръчка на куратора Надежда Джакова, отбеляза художникът по телефона от Балчик, където в момента участва във фестивал.

"Беше предизвикателство. Темата възприех всеобхватно и отразих комбинация от мои впечатления. Игрите от древността до днес имат огромно значение за човека. Работите ми отразяват уж доста разпилени мисли, ама се получи хомогенно изразена линия. Както и друг път, дори подсъзнателно съм обърнат към жената, към момичето. Няма как нейната роля да не е отразена в съвременното изкуство и в моите работи."

Две от работите на J. Pank

Пред БНР-Радио София кураторката Надежда Джакова подчерта, че J. Pank има ярък индивидуален почерк. Използва ярки, контрастни, греещи цветове, въпреки че е завършил графика. Неговите произведения се запомнят. Както е характерно за него, и в тази експозиция се вижда, че понякога подхожда с хумор  и (само)ирония.

Освен образа на Пиер дьо Кубертен – създателят на модерните Олимпийски игри, централно внимание се обръща на жената в спорта.

"Авторът използва различни медии - чиста класическа живопис, отпечатъци, попарт похват, работа по стените на музея. Прави препратки към античното изкуство. Посетителят веднага усеща празничния олимпийски дух", каза още Джакова.

Изложбата ще остане в галерията до 21 юли, а дни по-късно – на 26 юли, в Париж ще се открие 33-тата Олимпиада.

Надежда Джакова

В качеството си на комисар на Венецианското биенале (от 20 април до 24 ноември) Надежда Джакова отбеляза, че тази година с проекта "Съседите" нашите творци записват най-успешното българско участие на престижното събитие.

От 88 павилиона на изложители, нашият е бил сред първите 10, отличени от специалисти изкуствоведи.

"По време на биеналето се очакват над 1 млн. посетители. Техният поглед пада не само върху българския павилион, а и върху българското изкуство."

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35