Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурният облик на столицата

Снимка: Радио София

Градската инфраструктура може да бъде едновременно мост и бариера, а привидно деполитизираният ѝ статут е в конфликт с потенциала ѝ да ограничава или насърчава икономическата мобилност на определени общности и места. Картографираният вот на местните избори в София (2023) се оказа разделен от жп линия, превръщайки инфраструктурното разделение в политическо.

Петият разговор от серията "РЕ-ТУР: Градът на фокус" ще разгледа как институционалните предразсъдъци се материализират в градоустройствените политики и как инфраструктурата се превръща в средство за потвърждаване, а не за преодоляване на икономическите и социални неравнопоставености. Подробности разказаха арх. Слава Савова, арх. Емил Христов урбанист към "Екипът на София", проф. Надежда Илиева, географ, НИГГГ - БАН.

"Проблематиката на разговора, който се проведе вчера гравитираше около инфраструктурата като бариера и начините, по които тя трябва да се преодолее. Ние използвахме като изходна точка най-голямото разделение на София - на Северна и на Южна, с жп линията, която може да ни изглежда като една съвсем малка отсечка в града, но всъщност се оказва, че дефинира икономическото, социалното и културно разделение на града", каза арх. Савова.

Тя посочи, че на местните избори през 2023 година гражданите на Северна и Южна София са гласували по различен начин. Арх. Христов подчерта, че инфраструктурните обекти са сериозна бариера от гледна точка на мобилността, която засяга всички граждани от различни възрастови групи и социални прослойки.

"Тук говорим както за споменатия вече главен жп ареал, който разделя София на Северна и Южна, така и за наследените големи градски булеварди като бул. "България", бул. "Цариградско шосе", огромния ринг на Околовръстното шосе, особено Южната дъга. Това са все разделители, които разделят два съседни квартала един от друг, които се свързват от подлези или надлези, тоест вкарваме хората под земята, давайки приоритет на автомобилния транспорт. Това е наследено планиране, в което колата е на върха на пирамидата и тези бариери в момента са сериозна физическа пречка за пешеходците и велосипедистите", посочи той.


Проф. Илиева каза, че в момента се работи по един проект, който засяга цялата територия на страната и по-конкретно всички градове. По проекта се прави картировка и изследване на ромските квартали в градовете, тъй като 80% от постройките са незаконни и не фигурират в кадастралните планове.

"Последните две десетилетия се наблюдава много голямо разрастване на тези градски пространства. Те реално представляват също една бариера в развитието на града, като нарушават неговата функционална и пространствена цялост", сподели тя.

По думите на арх. Савова в северната част на София съществува екологична бариера, тъй като това е индустриалната част на града. Тя лежи по-ниско от останалата част и там има по-голям риск от наводняване. Проф. Илиева посочи, че наблюденията по отношение на ромските общности в градовете са, че те остават изключително изолирани от градското пространство и от всички ресурси, които предоставя градът.

Едно от важните неща по думите на Арх. Христов е, че при един диалог не бива да бъдат пренебрегвани редица специалисти, като социолози, психолози и еколози. Друга остаряла практика е т. нар. "работа отгоре" - гледането на чертежи и карти и вземането на решения само от експерти. Работата с местни общности НПО-та, бизнес, научноизследователски институции и други заинтересовани страни също е много важна.

"Един от основните проблеми е липсата на активност на гражданите, които не вземат достатъчно активно участие в обсъждането, прилагането и изобщо в създаването на тези инструменти за пространствено планиране", заяви проф. Илиева.

"Аз мисля, че това, което тази серия от пет разговора очерта е необходимостта от повече разговори, защото първо, че имаше интерес към поредицата, а второ - винаги имаше гражданско участие. Трето - дойдоха и представители на общината, за което сме много благодарни", сподели арх. Савова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: След влизане в еврозоната политиците ще се чудят за дневния си ред

Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..

публикувано на 04.04.25 в 16:40
Студентите от ФМЖК - млади и щастливи по своему

Щастието не е в богатството, а в грижата и споделянето

Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено.  Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..

публикувано на 04.04.25 в 16:00
Списъкът със страни и мита на Тръмп предизвика бурни коментари и отговори

Републиканци са притеснени от ефекта на митата върху вота за конгрес догодина

Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..

публикувано на 04.04.25 в 15:05