Инициативата за изучаване на Балкански езици, от която Американски съвет – клон България е част, търси приемно семейство за американски студент – интервю с Елена Джокович, представител на Американския съвет и Станимира Мандова, която е споделила дома си с един от студентите:
"България участва от 2016 в "Yes Abroad". Основна част е приемното семейство. В момента гостенките за следващия септември завършват гимназия. Децата са между 16 и 18. Ще спазват правилата на програмата и на семействата. Те са най-различни. Смятат за своя кауза да споделят." (Е.Джокович)
"За пръв път се включваме, действахме импулсивно. Вторник изпратихме Джейк, бе близо на 19, беше страхотно изживяване. Тръгнахме амбициозно, имахме полюсни емоции, минахме през различни етапи. Той бе много любопитен, провокираше ни с въпроси, смея да твърдя, че говореше най-добър български. Себе си намери, език научи, приятели си намери. Като има ясни правила, те се спазват. Проблемите идват при липса на комуникация." (Ст.Мандова)
"Даваме морална подкрепа и стипендия по 450 долара на месец за да се покрият разходите за консумативи и храна. Изисква се стая, която може да е една и съща, ако приемното дете е от същия пол с детето на домакините. И учениците имат свои стипендии, имаме и фонд за спортни дейности, семействата не се натоварват. Идеята е младежите да се приспособят към живота в София. Имат си карта за градския транспорт, сим-карта. Стараем се да има добра комбинация между младежите и приемните им семейства. Имали сме случаи да търсим други семейства, ако има неща, които не могат да се превъзмогнат. За 30 младежи, само 2 са се върнали предсрочно в САЩ и то по лични причини. За България подобна програма съществува от 2009, български ученици от 9 и 10 клас могат да се състезават за пълна стипендия и да ходят за 10 месеца в САЩ." (ЕД)
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..