Той е завършил Парижката консерватория, лауреат е на някои от най-важните международни конкурси за виолончело в света като "Чайковски" в Москва и "Ростропович", победител е в конкурса "Виторио Буки" в Рим. Дълги години Ромен Гариу преподава в Париж, а от няколко години се премества да живее и работи в Германия. Свири на най-престижните сцени, изнася майсторски класове по цял свят. Преди повече от 10 години идва за първи път в България – "поканиха ме да бъда жури в конкурса "Млади дарования" и бях много впечатлен от високото ниво на участниците", разказва Гариу. Следват покани за концерти със Симфоничния оркестър на БНР и Софийската филхармония в София. И майсторски класове, което е голям шанс за младите български виолончелисти.
Даниела Дикова е създател на фондация Арденца, както и на трио със същото име, като цигуларка в този проект е Даниела Койчева – Мирчева, един от концертмайсторите на Радиооркестъра. Концертира активно, като една от личните й мисии е да представя шедьоври от българската музика по света. И сега Ромен Гариу свири в клавирното трио на Любомир Пипков и намира редица паралели между неговата музика и френската школа (да не забравяме, че Пипков е френски възпитаник). Свири и "Севдана" от Георги Златев – Черкин, във версия за виолончело. Именно с тази красива творба ще завърши концертът, който са подготвили за софийската публика на 21 юни, в деня преди официално да настъпи лятото.
Самият Ромен Гариу отдавна има страст към кратките пиеси – "в такава концентрирана форма кристализират същността на всеки композитор". И когато с Даниела Дикова решават да подготвят такава програма само с миниатюри, те решават, че това ще бъдат пиеси, които са били важни в живота на всеки от тях. И в прилив на типично френско чувство за хумор, Гариу нарича програмата "макарон" – като онези типични френски сладки. "И малко като в ТикТок – добавя той, - бързо се сменят картините, емоциите, настроенията. За мен е изключително важно да приобщавам децата, включително и моите, към класическата музика. Те толкова са свикнали да гледат кратки откъси, които гледат и после продължават в друга посока".
Сред пиесите, които ще прозвучат на 21 юни, има миниатюри от Чайковски и Дворжак, както и от по-малко познати, но любими на Гариу каталунски композитори, както португалски и американски пиеси. "Всъщност програмата е изключително трудна, защото изисква бързо преминаване от един стил в друг, от един свят в друг, но музицирането с Гариу е истинска магия." – добавя Даниела Дикова.
След София тази програма с миниатюри предстои да бъде представена и пред публиката в Бургас, където Ромен Гариу ще има и майсторски клас в музикалното училище. "Бил съм в Пловдив, в Рила, във Варна, сега с нетърпение очаквам да видя Бургас" – споделя Гариу, който в България се чувства "някак малко като във Франция, тук се общува лесно, създават се приятелства".Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година. Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..
Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..
“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..