Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 24 ноември 2024 г. в Музея за изкуство от периода на социализма

"Трудът. Когато се наливаха основите" представя изкуството от ранния период на социалистическата власт у нас

Снимка: Музей за изкуство от периода на социализма

До 24 ноември 2024 г. в Музея за изкуство от периода на социализма е разположена изложбата "Трудът. Когато се наливаха основите". Тя се фокусира върху една от най-важните теми в изкуството на социализма – трудът.

В експозицията могат да се видят както класически образци на социалистическия реализъм, така и непоказвани произведения. Сред авторите на включените творби на живописта, скулптурата, графиката и приложните изкуства са имената на Илия Петров, Дечко Узунов, Стоян Сотиров, Никола Танев, Стоян Венев, Екатерина Савова-Ненова, Александър Поплилов и др.

Някои от произведенията представляват автентични документи за един от най-противоречивите периоди от политическата история на България.

Пред Радио София директорът на Музея за изкуство от периода на социализма Николай Ущавалийски обясни, че изложбата се фокусира върху ранния период на народната власт.

Николай Ущавалийски

„Става дума за годините межди 1947-1948 до към края на 50-те, началото на 60-те години – период, който в политическата история е известен със Сталинския режим, култът към личността на Сталин, в България – към Вълко Червенков, към Георги Димитров, Васил Коларов – всички комунистически вождове. На полето на изкуството и културата, той е обозначен като периода на нормативната естетика, с доминацията на социалистическия реализъм“, каза Ущавалийски.

Името на изложбата е заимствано от стихотворението на Пеньо Пенев – „Когато се наливаха основите“ и показва другото лице на изкуството, в което липсва „захаросания и напудрен оптимизъм на социалистически реализъм“, обясни директорът на Музея за изкуство от периода на социализма.

„Става дума за един цикъл рисунки на големия български художник Никола Танев, който през 1947 г. отразява в маслени картини живота и труда на пернишките миньори. През 1948 г. той се записва като бригадир на един от първите големи проекти на народната власт, а именно строежа на жп линията Ловеч-Троян. Самият Пеньо Пенев работи на този обект“, посочи Николай Ущавалийски.


В изложбата може да се види именно графичната серия на Никола Танев от строителството на железопътната линия Ловеч – Троян, от мина „Куциян“ и рудник „Република“ в Перник, както и графични творби на Павел Вълков, отразяващи строежа на мавзолея на Георги Димитров в София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Музей за изкуство от периода на социализма

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Маркова от инициаторите на проекта

Проектът "От теб зависи" насърчава младите хора да водят по-устойчив начин на живот

С малки, но доста ефективни промени в ежедневието и начина ни на живот, можем да постигнем изключителни резултати за намаляването на вредните въздействия върху климата. Именно на тези промени залагат от сдружение "Обществен компас", насочвайки вниманието на младите хора на възраст между 15 и 29 години към проекта "От теб зависи!“, чиято цел е..

публикувано на 28.06.24 в 16:53

Застрашава ли газовият проект Neptune deep Черно море?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 28.06.24 в 15:45

Тръмп и Байдън се изправиха в дебат

Американският президент Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг в дългоочаквания си първи дебат от тазгодишната предизборна кампания. Двамата се срещнаха в Атланта в опит да убедят нерешилите за кого да гласуват. Байдън като основна задача имаше да успокои избирателите и демократическата партия, да покаже, че ще има..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Програмата на фестивала "Паркът" слиза от покрива край езерото в Бизнес парка

Второто издание на фестивала "Паркът" в София предвижда разнообразна културна програма, която ще се разгърне в рамките на три дни - от 28 до 30 юни, на 3 сцени, при вход свободен, съобщиха пред БНР-Радио София организаторите от сдруженията  "Колективът" и "100 стола". Откриването е на покрива на многоетажния паркинг в Бизнес парка в жк..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Нови критерии за избора на ръководствата на общински дружества

През следващата седмица започват разговори между политическите формации в Столичния общински съвет (СОС) за изготвянето на нови критерии и процедури, по които ще се избират ръководствата на общинските дружества. Инициатори са от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (Спаси София), които вече са изготвили методология, но..

публикувано на 28.06.24 в 15:05

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

публикувано на 28.06.24 в 14:13

"Царят в онлайн средата е гол!", възкликва Жюстин Томс с новата си книга

„Съдържанието е цар“ – пише Бил Гейтс в свое есе през 1996 година и то става не само популярно, а и нещо като мантра за много специалисти м онлайн маркетинга. От тогава досега обаче дигиталната среда е коренно променена. Технологичните изкушения и потребителите са много, появили са се социалните мрежи, има професии като инфлуенсър,..

публикувано на 28.06.24 в 13:12