"Слънцезащитен крем, слънчеви очила, шапка и разбира се храна. Това са минималните неща, които са необходими за един приятен и безопасен преход в планината."
Облеклото е добре да е от дишаща мембрана, която предпазва от дъжд, вятър и не позволява изпотяване, като не са излишни и тънки ръкавици. Освен това туристите трябва да носят допълнителна светлина, по възможност челник, посъветва Киричев. Телефонът трябва да е с пълна батерия, за да може да се използва при евентуални спешни случаи. За маркировката в планината важно е всеки да знае, че:
"Има лятна и зимна маркировка. Лятната обикновено е цветна - бяло със зелено и бяло, или пък бяло с червено и бяло, тя може да бъде синя, жълта, различните пътеки се маркират с различен цвят. И зимна маркировка, която е с тези колчета, които са поставени между 30 и 50 метра едно от друго. Те са оцветени в черно и жълто, понякога има светлоотразителни ленти по тях. През лятото ползваме лятната маркировка, защото тя маркира по-лесни пътеки, а зимната е предназначена за зимата, за да е максимално безопасна. Когато има паднал сняг тя се поставя на места, където е по-малко вероятно да паднат лавини така, че зимата се следват колчетата."
Планинската застраховка също е много важна, тъй като ако се случи инцидент тя покрива разходите по спешната помощ.
Най-честите грешки, които хората допускат тръгвайки в планината са подценяване на терена, метеорологичните условия и екипировката. Киричев отправи апел към всички туристи:
"Уважавайте планината и вземайте боклука със себе си обратно, защото мястото му не е в планината."
Чуйте повече в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..