15-те фотоса улавят кадри от началото на 90-те, когато всичко за първи път се случваше, посочи той. Шансът, който младите студенти от факултета по журналистика са имали да бъдат в центъра на събитията случващи се тогава, уникален по своему в светлината на съвсем обикновените неща.
"Трябваше ни малко слънце и по едно кафе, за да се развеселим", разкри фотожурналистът.
"Особено за хора, които са живели при друг вид условия и отношение, това беше ново, много силно усещане и тази свобода беше опияняваща", допълни той.
Фотосите са разположени в приземния етаж на софийските хали в близост до археологическата експозиция в обособения за изложби културен център. Изложбата ще остане там до края на месец юли, фотографиите са големи, така, че могат да се разгледат с удоволствие, а на една от тях фигурира и мястото, където 30 години по-късно е разположена и самата изложба – софийските Централни хали.
Защо само 15 фотоса?
"Оказа се, че тази купчина стари снимки, които сме разглеждали с приятели, прехвърляли сме и сме цъкали с език, най-омачканите са 15, тоест, най-разглежданите. Оттам тръгна всичко", поясни Евгени Димитров.
"Фрагменти от уличната сцена на 90-те" разказват за едни от най-големите музиканти днес, започнали своето начало със свирене на улицата.
"Много им се радвах, снимах ги с удоволствие, те събираха гигантска тълпа от хора", разказа фотожурналистът, в онзи период също начинаещ студент. Историята на формацията Street boys, Мишо Йосифов и други знакови имена, може да проследите в разговора.
"Публиката тогава беше много специална с това, че и на нея всичко й беше за първи път, тя нямаше с какво да сравнява", изтъкна още Евгени Димитров. Духът, в който всеки е улавял, преживявал и описвал нещата по свой начин е отразен в експозицията. В нея са включени разкази на известни в нашето съвремие личности от книгата "Истории на 90-те", съставена от Невена Дишлиева. Сред тях са Ирина Недева, Георги Господинов, Мирослава Кацарова.
"Всеки разказва по нещо от себе си, аз също разказах, разговор за тази книга ще има утре в 19 часа", уточни Димитров.
Посетителите ще разпознаят знакови личности, групи, дори обекти, които днес не съществуват, но мнозина помнят - като "Синьото кафе", можем да видим дори строежът на метрото.
"Мисля, че точно този обем фотографии са като портали към съответните моменти. Човек трябва да обръща внимание на тези неща, защото днес имаме недостиг на визуални спомени, независимо от това, че плуваме в тях. Начинът, по който се възпитаваме – да мислим без да търсим, ни лишава от възможността да намеримы, подчерта авторът на изложбата.
Чуйте още от разговора на Лили Големинова в звуковия файл
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..