Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Никул Георгиев
Снимка: Радио София

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия колектив Lampa Collective. Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube, слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да откриете в специалните промоционални съдържания в Instagram, Facebook и TikTok. 

Дигиталната поредица има за цел да постави артистите под “светлините на Лампата”, като ни пренесе в студиото, където ставаме свидетели на творческия процес на талантливите български музиканти - виждаме как те творят, импровизират и експериментират, за да ни предложат неповторимо музикално изживяване. Всяка сесия пък завършва с интервю с артистите, в което те споделят своето вдъхновение, разказват ни за инструментите и техниките на своето творчество, разширяват музикалните ни хоризонти със своите идеи и истории от сцената и студиото.

“Във всяка от музикалните сесии на Lampa Sessions се стремим да превърнем записания аудио-визуален материал в ценен документ и моментна картина на част от експерименталната музикална сцена в България, като запознаваме публиката със собствените музикални проекти и най-личните музикални идеи на петима страхотни артисти”, споделя Никул Георгиев, творческият вдъхновител на поредицата.

“Естетиката на проекта и идейната концепция се фокусира върху интимното преживяване по време на създаването и студийния запис на музиката, като допълващите интервюта предвидени в проекта доближат аудиторията още по-близо до света на артиста”, добавя още той.

Проектът Lampa Sessions стартира през месец февруари 2024 г. и успява в амбициозната си задача да доведе българската експериментална музика до публиката - изпълненията и видеоклиповете от дигиталната поредица са генерирали над 200 000 гледания до момента във всички платформи, в които се разпространяват, а съдържанието от проекта е достигнало до аудитория от над милион души онлайн. Основна роля за това има и екипът, който от Lampa Collective са селектирали:

За проекта за звука се грижи Явор Зографски - продуциращ под псевдонима SMYAH и работещ по своя любопитен проект, преплитащ музикални картини с фотографии - Sound in Picture. Декорът на всеки епизод от Lampa Sessions е уникален, вдъхновен изцяло от артиста и е дело на художничката, сценограф и дигитален артист Яна Меламед, водещ на поредицата е Иван Врамин - писател на свободна практика с множество публикации в някои от основните онлайн издания в България, сценарист в независими кино проекти, копирайтър, поет, редактор и автор в kinematograf.bg. 

Ето и кои са петимата герои в Lampa Sessions:

Поредицата стартира с перкусиониста Петър Йорданов - Бъни, който ни представи своя проект - BunyVerse, включващ композиции и импровизации на сравнително новия музикален инструмент ханд-пан.

Георги Божинов - Flying Person пък ни потопява в микс от звуци от природата и космическия ембиънс от синтезаторите му, като в специално подбрания си сет за Lampa Sessions той представя свои нови композиции, вдъхновени от негови пътувания и вълнуващи преживявания в Африка, в които интегрира и “полеви” записи, запечатали звуците в джунглата.

Епизод 3 на Lampa Sessions ни среща с Мирян Колев - E.U.E.R.P.I. - български музикант, композитор и мултидисциплинарен артист, който твори в стиловете експериментална, електроакустична, ембиънт и импровизационна музика. Неговото изпълнение за Lampa Sessions е минималистично, атмосферно и дискретно психеделично, с голяма доза импровизация, в която ни запознава и със своя ръчно изработен дървен инструмент - кутия.

Вдъхновяващата челистка Магдалена Петрович се включва в Lampa Sessions с експериментален сет на живо, с нови интонационни техники, съчетавайки виолончелото с лууп машина, бийтбокс и различни звуци, потапяйки ни в музикално пътешествие през интерпретации на джаз стандарти, поп хитове, рок химни и нейни оригинални композиции.

Най-младият артист в Lampa Sessions е специалният гост в последния епизод на поредицата - Лютеница / LTNC ни отнася със заразителното си творчество, в което е винаги вярна на себе си - на своите чувства, емоции, вдъхновение. Нейното участие е истински майсторски клас по музикална магия - забавна и с много импровизация. Тя обожава българския фолклор, използва хип-хоп бийтове, електроника, рок, поп – всичко, което я вдъхновява, намира своя път в нейната музика.

Проектът Lampa Sessions” се реализира с финансовата подкрепа Национален фонд “Култура” по програма “Създаване”.

Чуйте разговора на Боян Бочев с Никул Георгиев, за да разберете повече за алтернативните артисти и развитието на  алтернативната музикална сцена с днешна дата в България. Днес е възможност и на живо да се срещнем с екипа на Никул Георгиев, които организират специален концерт. Подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00