Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

2
Снимка: Община Царево

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн пазаруването от китайски сайтове? Асоциация "Активни потребители" е първата сред гражданските организации, която би "тревога" за опасностите, които крият някои електронни платформи от трети страни.

Спешната необходимост от равни условия и ефективно прилагане на законодателството на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, активни на единния пазар на ЕС, принуди Ecommerce Europe да изпрати Отворено писмо до европейските институции с молба за помощ и закрила в името на потребителските права. Подробности разказа Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители".

Дават ли ясна представа приложенията за качеството на услугите предлагани в хотелите?

"Ние изпадаме в един друг проблем - от прекалено много информация започваме да губим представа и става все по-трудно човек да се ориентира. Най-малкото, защото не всеки от нас е експерт и освен това не всеки от нас разполага с достатъчно свободно време. В крайна сметка заети хора сме и не можем да отделяме часове и дни наред да проучваме различни курорти, различни хотели и т. н.", каза той.

По думите му най-качествената информация остава тази от уста на уста, съветите от близки, приятели, колеги и това има най-голям кредит на доверие. Коментарите в интернет пространството имат намаляваща стойност, защото бизнесът не е успял да осигури надеждност на тези коментари. Много от тях са фалшиви, дори има и ботове, които заблуждават крайния потребител, коментира Николов.


"Това, което няма да се уморя да повтарям е, че трябва да се отнасяме много критично към съмнително ниските цени, защото огромна част от измамите разчитат точно на това. За съжаление никой не е застрахован и всяка година излизат такива случаи, в които се появява някой нов сайт, води агресивен маркетинг по социалните мрежи, подвежда хората с много атрактивни цени, те си резервират някакви имоти да кажем 6-7 месеца по-рано и като дойде време за почивка се оказва, че нито сайтът съществува, нито имотът го има, или ако го има, собственикът му изобщо не е чувал за вас", посъветва той.  

Относно пазаруването онлайн от китайски сайтове, напоследък стоките идват доста по-бързо, което показва, че са от европейски складове. Николов отбеляза, че сайтовете имат разнообразни методи за доставка, но това, което в момента се обсъжда в Брюксел е "вратичката", която позволява на опасните стоки да проникват на територията на ЕС. Стоките, които имат декларирана стойност до 35 евро и пристигат с малки пощенски пратки не се обмитяват, като по този начин липсва контрол за тяхната безопасност.

"Митническите власти в Европа не могат да отворят 2 милиарда и 300 милиона малки пратки, колкото влизат годишно в ЕС. Най-рисковите стоки са детските играчки, това трябва да се знае. Една детска играчка може да се произведе от материали, които са безопасни но скъпи, може да се произведе и от материали, които са евтини, но са опасни за здравето. Припомням, че европейските правила за безопасност на стоките са най-строгите в света. Обратно - на другия полюс е Китай", каза Николов.  


Той допълни, че на второ място от рисковите стоки са електроуредите, защото могат да предизвикат пожари. Обмитяването на стоките няма да ги направи по-качествени, но рискът ще е по-малък, тъй като разликата в цената на фалшивата от оригиналната стока ще е по-малка и така изкушението ще е съответно по-малко.

"Борбата с фалшивите и нискокачествените продукти трябва да се води на много нива", заяви Николов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46